Depremin İzleri 19 Yılda Silindi | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

12 Kasım 2018

Depremin İzleri 19 Yılda Silindi

12 Kasım 1999 depremiyle binalarının yüzde 60’ı kullanılamaz hale gelen ve altyapısı çöken Düzce, uygulanan teşvik yasasıyla ekonomisini, binalara getirilen kat sınırı ve yapım sonrası denetlemeyle güvenli yapılar, eğitimler ve altyapı ile de deprem bilinci geliştirmeyi başardı.

MERKEZ üssü Kocaeli Gölcük olan 17 Ağustos 1999 depremiyle sarsılan, daha sonra 12 Kasım 1999 depremiyle binalarının yüzde 60’ı kullanılamaz hale gelen ve altyapısı çöken Düzce, uygulanan teşvik yasasıyla ekonomisini, binalara getirilen kat sınırı ve yapım sonrası denetlemeyle güvenli yapılar, eğitimler ve altyapı ile de deprem bilinci geliştirmeyi başardı.

Derlenen bilgilere göre, 1999 yılında benzeri az görülmüş şekilde 3 ayda iki büyük deprem yaşanan Düzce’de bine yakın vatandaş hayatını kaybetti. Yaşanan bu acı dolu depremlerde kentte bulunan konutların yüzde 82’si, iş yerlerinin yüzde 87’si hasar gördü.

Acıların tekrar yaşanmaması için önlem şart 
Büyük hasar gören ve acı kayıplar yaşanan kentte, aradan geçen 19 yılda, aynı acıların tekrar yaşanmaması için birçok önlem alındı. Birinci derece deprem bölgesi olan ve fay hattı üzerinde yer alan Düzce’de. insanlar deprem gerçeğiyle yaşamayı öğrendi. Kentte, yüksek kat kriterleri belirlenerek, yeni yapılanmanın bu şartlara uygun hale gelmesi için titiz çalışmalar yürütüldü. Yapıların sağlamlığıyla can güvenliğini sağlayan kent, teşvik yasasıyla birçok yatırım alarak ekonomik anlamda da gelişti.

Düzce hızlı bir toparlanma sürecine girdi 
Düzce Valisi Zülkif Dağlı yaptığı açıklamada. kentin iki büyük felaketi art arda yaşadığını ve büyük kayıplar verildiğini hatırlattı. “Depremin ardından Düzce’nin il olmasıyla hızlı bir toparlanma sürecine girildi” diyen Dağlı, Düzce’de sanayi ve yapılaşmayla depremin izlerini en kısa sürede silmek üzere, prefabrikelerden kurtulma aşamasıyla kamu-özel anlamında çalışmaların tamamlandığını söyledi. 12 Kasım 1999 depremin ardından halkın sağlam binalar yapıp güvenli bir yaşamları oluşturdu.

Share
263 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.