Demir Çelikte Fiyatlar Düşecek | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

09 Mayıs 2019

Demir Çelikte Fiyatlar Düşecek

MTSO Başkanı Yavuz Beller dünyadaki korumacılık tedbirlerinin demir çelik fiyatlarında düşüşe neden olacağını açıkladı

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Metal Sanayi Meslek Komitesi Başkanı Yavuz Beller, dünyadaki korumacılık tedbirlerinin demir çelik sektöründe sert dalgalanmalara neden olduğunu, yatırımdaki durgunluk nedeniyle de sektörde stokların büyüyeceğini ve fiyatların düşeceğini söyledi.

Türkiye’de bu sıkıntıların daha fazla hissedileceğini belirten Beller, dolardaki yükselişe bağlı olarak Türkiye’de fiyatların artacağını ifade ederek, “Fiyatlar TL bazında yükselse de aslında dünyada dolar bazında düşüyor olacak” dedi. 
Tüm dünyada demir çelik sektöründe sıkıntı yaşandığını, ancak bu sıkıntıların Türkiye’de biraz daha fazla hissedildiğini ifade eden Beller, şu değerlendirmede bulundu: “Yaşanan bu gelişmeyi fiyatlardaki dalgalanmaya neden olan ilk unsur olarak sayabiliriz. İkinci unsur ise dünyada yatırımlar noktasında bir durgunluk başladı. Yatırım yapan şirketlerin sayısının tüm dünyada azalması nedeniyle yatırım mamulleri satan ülkeler, demir çelik grubu daha az taleple karşılaşacak. Stoklar büyüyecek ve fiyatlar düşecek.”

Bu gelişimlerin Türkiye’ye yansımasının daha güçlü hissedileceğini anlatan Beller, dünyada demir çelik fiyatları düşerken, Türkiye’de dolardaki yükselişe bağlı olarak fiyatların artıyor gibi gözükeceğini söyledi. Beller, “Fiyatlar TL bazında yükselse de aslında dünyada dolar bazında düşüyor olacak” ifadelerini kullandı.

Kaynak: DÜNYA

Share
4 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.