Darboğazı aşmak için 2 öneri paketi | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

12 Eylül 2018

Darboğazı aşmak için 2 öneri paketi

ASO ekonomik darboğazın giderilmesine yönelik hazırladığı raporu 4 bakanlığa gönderdi. OSBÜK yönetimi de enerji zamlarına karşı istihdama teşvik istedi

Organize sanayi bölgelerinde (OSB) elektrik fiyatlarında sekiz ayda yüzde 60’ı bulan artış oldu. OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, üretimin enerj i faturalarındaki artışla zarar görmemesi için istihdam teşviki talep etti. Fabrikaların korunabilmesi için ikinci vardiyada çalışan işçiler üzerindeki yüklerin tamamen kaldırılması gerektiği de vurgulandı. OSB’ler ayrıca İşsizlik Fonu konusunda yeni bir planlama istiyor.

Ankara Sanayi Odası (ASO) da sanayicilerin darboğazı aşabilmesi için önerilerini rapor haline getirerek bakanlıklara gönderdi. Raporda KDV alacakları için 5 yıllık devlet tahvili verilmesi, kamu inşaat ihalelerinde ‘yerli malı’ şartının şartnameye konulması ve KOBİ’lerin alacaklarının öncelikli olarak ödenmesi gibi öneriler yer alıyor. ASO Başkanı Nurettin Özdebir, devlet tahvili ile ödemenin teminat olarak sanayiciyi rahatlatacağını söyledi.

Kaynak: DÜNYA

Share
296 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.