Dar Gelirliye Düşük Kiralı Konut Modeli | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Dar Gelirliye Düşük Kiralı Konut Modeli

Kalkınma Bakanlığı, devletin portföyünde yer alacak konutları dar gelirlilere düşük fiyatla kiralayacağı bir proje üzerinde çalışıyor. 
indergi_Dar gelirliye düşük kiralı konut modeli1GYODER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gürsel Öngören, Kalkınma Bakanlığı’nın, devletin portföyünde yer alacak konutları dar gelirlilere düşük fiyatla kiralayacağı bir proje üzerinde çalıştığını söyledi. Buna göre, mevcut durumda TOKİ’nin konut yapıp düşük fiyata satması gibi, uygun fiyata üretilecek konutlar yine belli bir kurum üzerinden düşük fiyatla kiralanacak.
Söz konusu proje ile ilgili açıklamada bulunan Öngören, “Kalkınma Bakanlığı bir proje üzerinde çalışıyor. Devletin portföyündeki konutlar dar gelirlilere normal fiyatın dörtte bir, beşte bir fiyatına kiralanacak. Devlet bir konut portföyü oluşturacak. Şu anda dar gelirlilere yönelik konut yapıp satıyor. Bu proje ile konut üretip kiralayacak” dedi.
LÜKS SİTE DE OLACAK
Londradaki konutların yüzde 17’sinin sivil toplum kuruluşları üzerinden dar gelirlilere tahsis edildiği örneğini veren Öngören, projenin TOKİ üzerinden gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceği sorusu üzerine, “TOKİ olabilir, İller Bankası olabilir veya yeni bir kuruluş olabilir. Gettolaşmayı önlemek için, lüks sitelerde de belli sayıda katların bu projeye ayrılması düşünülüyor. Konut üreticilerinin projelerinin içindeki konutların da dar gelirlilere kiralanması olabilir. Kalkınma Bakanlığı ve firmalarla çalışılıyor, danışman alındı” diye konuştu.

Share
432 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.