Dar Gelirliye 31 Bin Konut | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

16 Eylül 2018

Dar Gelirliye 31 Bin Konut

Çevre Bakanı Murat Kurum, dar gelirli vatandaşlarımız için 15 bin 500 konutun satışı ve planını, 15 bin 500 konutun da ihale sürecini yürüteceğiz müjdesini verdi.  

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Bakanlık olarak 100 günlük eylem planımız içerisinde Kanal İstanbul Projesi bizim için en önemli proje. Bu manada taşınmazların devrini yapıp İstanbul’da, Marmara’yı Karadeniz’e bağlayan 43 kilometre uzunluğundaki Kanal İstanbul Projesi için 1/100.000 ölçekli planlar, akabinde alt ölçekli planları yapıp uygulamanın, ihale uygulamasının netleşmesine müteakip süreci Bakanlığımız, Ulaştırma Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi birlikte yürütecek dedi.

Bolu’da ‘İmar Kanunu Kapsamında İmar Barışı ve Kentsel Dönüşüm’ toplantısına katılan Kurum, ikinci önemli projelerinin Millet Bahçeleri olduğunu aktardı. Bakan Kurum, kentsel dönüşüm kapsamında da 17 bin konutu tamamlayacaklarını belirterek, şöyle devam etti:

16 bin konutun temeli atılacak

16 bin konutun temelini atacağız ve 18 bin 750 konut için de dönüşüm çalışmalarına başlayacağız. Kamu konutlarının ekonomiye kazandırılması işi de var. Artık yıllardır konuştuğumuz lojmanların da satımını ilk etapta 5 bin, toplamda 50 bin olmak üzere satışını süreç içerisinde gerçekleştireceğiz. Kurum, ekonomiye kazandırmak amacıyla 13 milyon kilometrekare tescil harici alanı tescilleyeceklerini belirtti.

Dar gelirliye 31 bin konut 

Bakan Kurum, değerlendirmelerine şöyle devam etti: Toplam 40 bin konut ve işyeri hizmet binasının tamamlanması işimiz var. Diğer taraftan şehit aileleriyle harp vazife malulleri, dul, emekli ve yetimler için yine TOKİ projeleri devam ediyor. Bu süreçte de yine projelerimiz devam edecek. Bizim olmazsa olmaz projelerimiz bir kere yapılacak ama gereksiz görülecek işler varsa bunları da durdurmasını bileceğiz. Yine dar gelirli vatandaşlarımız için 15 bin 500 konutun satışı ve planını yaklaşık 15 bin 500 konutun da ihale sürecini yürütüyor olacağız.

Kaynak:AKŞAM

Share
200 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.