D-Marinas’a Ortak Geldi | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

D-Marinas’a Ortak Geldi

EBRD, 10 marinası bulunan D-Marinas’a ortak oldu. Anlaşmayı Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk ile EBRD Başkan Yardımcısı Jurgen Rigterink  imzaladı. 

AVRUPA İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Doğuş Grubunun Hırvatistan, Yunanistan ve Türkiye’de 10 marinası bulunan şirketi D-Marinas’a ortak oldu. Anlaşma Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de EBRD Başkan Yardımcısı Jurgen Rigterink ile Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk tarafından imzalandı.

Törende konuşan Ferit Şahenk, bu ortaklığın özellikle Türkiye’nin bir dünya markası olma yolundaki gayret ve çalışmalarına işaret ettiğini belirterek, “Umudum EBRD ile birlikte bundan sonra da Türkiye ve çevresinde yeni yatırımlara imza atabilmek” dedi. Turizmin ekonomik büyüme açısından en önemli sektörlerin başında geldiği Türkiye, Hırvatistan ve Yunanistan’da yatırım yaptıklarını belirten Rigterink ise “Bu yatırımla bu bölgelerde yerel istihdamı desteklemeyi ve yeni işkollarının oluşmasını hedefliyoruz” diye konuştu.

Doğuş Grubu’ndan yapılan açıklamaya göre EBRD, D Marinas B.V’nin yaklaşık yüzde 25 hissesine karşılık 70 milyon Euro tutarında yatırım gerçekleştirecek. Yatırım, şirketin büyüme planları kapsamında marina operasyonları ile işletme sermayesi finansmanı olarak kullanılacak.

SATIŞLARLA GÜNDEMDE 
Bu arada Maslak Eski Büyükdere Caddesi üzerindeki 2.500 metrekarelik araziyi GÜRIŞ Holding’e satan Doğuş Grubu İzmir’de inşaatı süren İstinye Park’taki yüzde 50 kadar hissesini ortağı Orjin Grup’a devrederek bu yatırımdan ayrıldı. İstanbul’daki İstinye Park’ı satmayı planladığı da belirtiliyor. Doğuş Grubu’nun bünyesinde Nusret ve Zuma gibi markaların da bulunduğu “d.ream International BV” şirketi de, Singapur devlet fonu Temasek ile İngiltere’de yerleşik uluslararası sermaye fonu Metric Capital Partners ile yüzde 17 hisse devri karşılığında ortaklık kurmuştu.

Kaynak: STAR

Share
318 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.