‘Çözülemeyen ipotekler sorunu derinleşecek’  | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

‘Çözülemeyen ipotekler sorunu derinleşecek’ 

INDER’in gayrimenkul sektöründeki sorunları ve bu sorulara dair çözüm önerilerini ortaya koymak için düzenlediği toplantıda, çapıcı çözüm önerileri geldi.

İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, inşaat sektöründe, bankalarla ilgili belli sıkıntılar yaşandığını belirterek, tedbir alınmaması halinde önümüzdeki günlerde daha büyük sorunlar ortaya çıkabileceği uyarısında bulundu. Birkaç yıl öncesine kadar, müteahhitlerin projelerine başlarken bankalardan kullandığı kredilerin, sadece yüzde 25’nin ipotekle, kalanın ise kefalet karşılığı teminat mektubu olarak teminatlandırıldığını kaydeden Durbakayım, bir süre sonra bankaların teminat mektuplarını da ipoteğe çevirme teklifiyle şirketlere gittiğini anlattı. İnşaat şirketlerin de projelerinde bunu karşılayacak malı olduğu ve satışları iyi gittiği için bunu kabul etiğini söyleyen Durbakayım, “Dolayısıyla teminat mektubu da bu şekilde ipotekli kısma geçti. Sonuçta sizin yüzde 25’i ipotekli olan riskinizin tamamı ipotekliye döndü” dedi. Sonraki süreçte bankaların artan ekspertizlerde rayiç bedellerine istinaden teminat bedelini daha da artırdığını dile getiren Durbakayım, şunları söyledi:

“Daha ilerleyen zamanda birde marj uyguladılar. Bu arada inşaat yürüdü, mallar satıldı. Öte yandan müşterinin aynı bankadan kullandığı bireysel konut kredisinin garantörü de müteahhit oldu. Bu da müteahhidin riski içine girdi. Müteahhit ‘İpoteği çöz’ dediği vakit, bireysel konut kredisine kadar tüm riskler bunun içinde ve ipotekler çözülmüyor. Bu ortada dolaşan ‘Müteahhitler ipotek vermiş, çözemiyor’ şeklindeki söylentiler buradan çıkıyor.”
Bu durumun üzerine gidilmemesi halinde sorunun derinleşeceği uyarısında bulunan Nazmi Durbakayım, çözümün yeni krediler verilmesi olmadığını söyledi. Durbakayım, “Öncelikle teminatların makul ve mantıklı, rayiç bedellere uygun bir mertebede olması lazım. İkinci olarak müşteriye verilen konut kredilerinin teminatını veren müteahhitlerin risklerinin düşürülmesi gerekiyor” diye konuştu.

‘Orantısız rekabete zorlandık’
İNDER Onursal Başkanı Yaşar Aşçıoğlu, inşaatçılığın ve müteahhitliğin her parası olanın yapacağı bir olmadığını belirterek “Ama her parası olan bu sektöre girdi ve biz orantısız bir rekabete zorlandık” dedi. Bu rekabet ortamında yüksek kat karşılığı oranlarının ve rakamların havalarda uçuştuğunu ifade eden Aşçıoğlu, “Madem bu hale geldik, Borçlar Kanununun 138’inci maddesine dayanarak müteahhitlerin TOKİ, Emlak Konut GYO, Belediyeler ve kamuyla yaptığı sözleşmelerin bugünün şartlarına uyarlanmasını istemeliler” şeklinde konuştu. Aşçıoğlu, devletin müteahhitlerin KDV alacaklarını devlet tahvili olarak ödemesini de teklif etti.

‘Birlik beraberlik zamanı’ 
Ağaoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, dünyanın büyük bir değişim ve dönüşüm yaşadığını belirterek “Türkiye olarak biz bunu daha çok hissediyoruz. Özellikle inşaat sektörü olarak bizim gövdemiz taşın altında” dedi. Sektörün zor günler geçirdiğini ifade eden Ağaoğlu, bu günlerden ancak birlik, beraberlik ve dayanışmayla çıkılabileceğini vurguladı.

‘Yatırımcı konuta dönecek’ 
İNDER Başkan Vekili Engin Keçeli, içinde bulunduğumuz dönemde en büyük sorunun likidite eksikliği olduğunu söyledi. Bankaların da zor durumda olduğunu vurgulayan Keçeli, en iyi yöntemin piyasadan kaynak yaratmak olduğunu ifade etti. Faizden para kazanma çabasında bulunan yatırımcının konuta dönüş yapmaya başladığını öne süren Keçeli, mart veya nisan ayından sonra büyük bir konuta dönüş hareketinin ortaya çıkacağını kaydetti.

‘Yatırım pazarına dönmeliyiz’ 
İNDER Yönetim Kurulu Üyesi Emre Çamlıbel, uzun vadeli yapısal değişikliklerin kriz dönemlerinin atlatılması konusundaki önemine dikkat çekti. Bu çerçevede Türkiye gayrimenkul pazarının, geliştirme pazarından yatırım pazarına dönüştürülmesi gerektiğini dile getiren Emre Çamlıbel, “Şu anda yatırımları tamamlamak için zararına mal satıyoruz. Bunu düzeltmek için uzun vadeli yapısal br dönüşüme ihtiyacımız var” dedi.

‘İmar Barışı başvuruları 5 milyonda kaldı’ 
İNDER Yönetim Kurulu Üyesi Kubilay Salihvatandaş, İmar Barışı’nın aksayan yönlerini ve bu konuda yaşanan sorunları dile getirdi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un İmar Barışı’na 40 milyon kişinin başvurmasının beklendiği yönündeki açıklamasını hatırlatan Salihvatandaş, ancak başvuru sayısının ekim ayı başı itibariyle 5 milyonda kaldığını söyledi. Salihvatandaş, İmar Barışı’ndan 40 milyar TL’lik gelir hedeflendiğini ancak, bu rakamın da 2,8 milyar TL olarak gerçekleştiğini belirtti.

Genç İNDER üyelerle tanıştı 
İNDER’in gayrimenkul sektöründeki sorunları ve bu sorulara dair çözüm önerilerini ortaya koymak için düzenlediği toplantıda Genç İNDER üyeleri, İNDER üyeleriyle tanışma fırsatı buldu. Genç İNDER Başkanı Eray Ölmez, 8kişilik bir ekiple çalışmalarına başlayan Genç İNDER’in hedeflerini “İNDER’in çalışmalarına akademik katkı sağlamak, organizasyonlara destek vermek ve derneğe genç bir bakış açısı kazandırmak” şeklinde özetledi.

Kaynak: İNDERGİ

 

Share
398 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.