Çin’in Ödüllü Mimarından İstanbul Tespiti | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

28 Mayıs 2018

Çin’in Ödüllü Mimarından İstanbul Tespiti

Deprem sonrası köylerde inşa ettiği yapılarla ödüller kazanan Çinli mimar Prof, Dr. Edward Ng, mevcut yapıları incelediğinde İstanbul’un depreme hazır olmadığını gördüğünü söyledi

TAÇ Vakfı’nın öncülüğünde İstanbul’a gelen Hong Kong Çin Üniversitesi Mimarlık Okulu’ndan Profesör Dr. Edward Ng, Türk meslektaşlarına “Deprem Sonrası Guangmiııg Köyü’ndeki Yeniden Yapılanma Projesi”ni anlattı. Dicle Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Kent Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Beyoğlu Belediye Başkanlığının destek verdiği panelde konuşan Prof. Ng, 2008 yılında Çin’in güneydoğusundaki depremin ardından yaşanan büyük yıkımın tecrübelerini paylaştı. Uluslararası ödüller getiren, köylerin yeniden inşa sürecini de örnekleriyle meslektaşlarına gösteren Prof. Ng, olası deprem riskine karşı Türkiye köylerinde de benzer uygulamaların başlatılması gerektiğini söyledi.

‘Güvensiz bina stokları’
Prof. Ng, Milliyet’e ise İstanbul’un deprem performansına yönelik değerlendirmeler yaptı. Mevcut mimari yapıyı incelediğinde depreme hazır bir kent görmediğini aktaran Profesör Ng şunları söyledi: “Dürüst konuşmak gerekirse, eksikler göze çarpıyor. Gördüğüm kadarıyla şehirde çok fazla taş bina var ve binaların çoğu çarpık mimari örneği. İstanbul’da kapsamlı araştırmalar yapılması gerekiyor. Taş malzemenin ilçelerdeki dayanıklılığı detaylı incelenmeli. Taşıyıcı malzemenin çelik olduğu projeler de geliştirilmeli. Kent genelinde aynı mimari tarzda, güvensiz bina stokları göze çarpıyor. Bir yabancı gözüyle söylemem gerekirse, İstanbul depreme hazır değil. Toplum düzeyinde de büyük depremle nasıl başa çıkılacağı konusunda, Türk halkının yeterli hazırlığı olmadığı anlaşılıyor. Şehirlerdeki sorunları modern teknoloji ile çözebilirsiniz. Ancak toplum meselesi teknoloji ile çözülmez. Toplum hazır olmadığı sürece, kentler de depreme hazır değildir. Şehirler sadece binalardan ibaret değildir.”

‘Toprağın yapısı çok önemli’

Çin’de kanyon ve oyuklarda yaşayan 15 milyon insan olduğunu dile getiren Prof. Dr. Ng şöyle konuştu: “Mağara evlerde yaşayan insanlar için toprak ev projesini de hayata geçireceğiz. Toprağın yapısı ve sıkıştırılma yöntemi çok önemli. Türk insanı yerel bölgelerdeki toprak yapısının nasıl şıklaştırıldığını biliyordu. En önemli bilgi materyal bilgisi. 2014 yılına kadar sıkıştırılmış topraktan 200 bin kerpiç ev yaptık. Bu evlerin tamamı büyük depreme dayanacak şekilde inşa edildi. Evlerin mimari yapıları sayesinde yazın iç mekan sıcaklığı 22 derece, kışın da 15 derece. Bu sayede ısınma veya soğutma için enerjiye ihtiyaç duyulmuyor. Elimizdeki her bilgiyi herkesle paylaşabiliriz. Teknoloji ve bilgi birikimlerimizi Türk insanıyla paylaşmaya hazırız.”

‘Türkiye, Çin’i örnek alabilir’
Çin köyleri ile Türk köyleri arasındaki benzerliklere dikkat çeken Prof. Ng 2008 depremi sonrası uyguladıkları yöntemin Türkiye’deki köylerde de hayata geçirilebileceğini ifade ederek şunları söyledi: “Biz Çin’deki model için tamamen yerel malzeme kullandık. Yerel malzemeyi yeni bilimsel yaklaşımla, yerel halk uyguladı. Dolayısıyla Türk köylerinde de bu yöntem uygulanabilir. Üstelik maliyeti yarı yarıya düşüren bir projeler serisi söz konusu. Büyük bir depremden sonra ortada ne bir müteahhit ne de mimar bulabilirsiniz. Bizim örneğimizde evleri yıkılan insanlar, büyük depremden 3 ay sonra yeni evlerine kavuşmuştu. Tamamen topraktan yapılan yarı maliyetli evlerin nasıl dizayn edildiğini yerel halka gösterdik. Çok basit aletler ile insanlar yeni evlerine kavuştu.”

Kaynak: MİLLİYET

Share
363 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.