Çin Türkiye’ye Daha Çok Yatırım Yapacak | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

03 Ekim 2018

Çin Türkiye’ye Daha Çok Yatırım Yapacak

Çin, büyük önem verdiği proje kapsamında Türkiye’ye daha çok yatırım yapacak

ABD ile ticari savaş içinde olan Çin Halk Cumhuriyeti bu savaştan galip çıkmak için “Bir Kuşak, Bir Yol” adlı ulaşım ağı projesinin orta koridorunda yer alan Türkiye ile işbirliğini daha da artıracak.
Çin Halk Cumhuriyeti’nin tarihi “İpek Yolu Projesi”ni yeniden canlandırmayı hedeflediği Türkiye’nin de önemli rol oynayacağı bir trilyon dolarlık ulaşım ağı projesi belli oldu.

Çinli yetkililer, dev projede Avrupa’ya açılacak önemli kapılarından biri olan Türkiye’nin ekonomisine ilgilerinin daha da arttığını belirterek iki ülke iş insanlarına yatırım çağrısı yaptı.

Enerji, finans ve altyapı
Çin projenin geçtiği Türkiye gibi ülkelere yatırımlarını hızlandırdı. Çinli şirketler son dönemde Türkiye’de enerji, finans ve altyapı işlerinde yeni işbirlikleri için de arayışlarını artırdı. Bunun dışında Çin projenin geçtiği ülkelere de halkının turistik seyahatleri için de teşvik ediyor.

Çin’i karadan ve denizden dünyaya entegre edecek projenin geçtiği Xian, Quanzhou gibi şehirler de kilometrelerce uzunluktaki büyük lojistik merkezleri, serbest ticaret bölgeleri, dev kargo havalimanları ve çok sayıda gökdelen yapılıyor.

Yeni şehirler kuruluyor
Yeni şehirler kurulurken bütün amaç projeye uygun bir altyapı ve taşınma sistemi kurmak. İnşaatlar etap etap biterek faaliyete geçiyor. Geleneksel evler dışında proje güzergahında milyar dolarlık çalışmalar yapılıyor. Çinli yetkililer projenin geçtiği Türkiye’ye verdikleri önemi ise proje haritasında göstererek anlatıyor. Projenin Türkiye ve Çin’i daha da yakınlaştıracağını vurguluyor. İstanbul’un Avcılar mevkiinde yer alan Kumport Limanı da 2015 yılında Çin’in en büyük devlet kuruluşlarından biri olan Cosco, CMHI ve CIC ortak girişim grubu tarafından satın alınmıştı.

Bir trilyon dolarlık, 3 milyar insanı ve 65 ülkeyi etkileyecek dev demir ve deniz yolu ulaşım ağı sayesinde mallar Çin’den Asya, Avrupa ve Afrika’ya çok daha kısa sürede ulaşılabilecek. Türkiye’de orta koridorda bulunmasıyla projede önemli yer teşkil ediyor. Çin, Pekin ile Londra’yı Türlüye üzerinden bağlayacak. Bakü-Tiflis-Kars demiryolu ile entegre olacak Edirne-Kars hızlı tren projeleri ile Çin Avrupaya mallarını çok daha kısa sürede taşıyacak.

Türkiye ile Çin arasında mal taşıma süresi de Çinli yetkililerin verdiği bilgiye göre demiryolu sayesinde bir aydan 10 güne düşecek. Avrupa’nın en uç noktasına ise Çin’den mallar 18 günde taşınabilecek. Bunun yanı sıra Çin’den “Deniz İpek Yolu Projesi” ile de Türkiye’deki limanlara gemilerle de mallar taşınacak. Bunun için de, Çin’in deniz ipek yolu projesinin başlangıç noktası olan liman kenti Quanzhou kullanılacak.

Kaynak: HARBİ

Share
618 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.