Çimentocular Atıktan 150 Milyon kWh Elektrik Üretecek | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

01 Haziran 2017

Çimentocular Atıktan 150 Milyon kWh Elektrik Üretecek

Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası (ÇEİS) Yönetim Kurulu Başkanı Tufan Ünal, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Türk çimento sektörünün temiz üretime yönelik yatırımlarını anlattı. Tufan Ünal, “Türk çimento sektörü 2016 yılı sonu itibariyle 10 fabrikada toplam 18 hat ile 100 milyon kWh’den fazla atık ısı geri kazanım tesisi yatırımı yaptı. Yakın zamanda 4 fabrikada 5 yeni hat daha devreye girecek. Sektörün atık ısıdan elektrik üretim kapasitesinin yaklaşık 150 milyon kWh’e ulaşmasını hedefliyoruz” dedi.

 

Sektörün atık ısıdan elektrik üretim kapasitesinin yılda yaklaşık 400 bin hanenin elektriğini karşılar seviyeye geldiğini vurgulayan Tufan Ünal şunları ifade etti:

“Şu ana kadar 18 entegre tesisimiz baca gazından elektrik üretimine geçti. Tesislerimizin tümü baca gazından elektrik üretir hale gelince elde edilen enerji 900 bin konutun yıllık enerji ihtiyacını karşılayabilecek seviyeye ulaşacak.”

indergi_Çimentocular Atıktan 150 Milyon kWh Elektrik Üretecek1Çimento sektörü 28 milyon ton belediye çöpüne talip

Atıktan ürettikleri enerjinin kapsamını genişletmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile görüştüklerini belirten Tufan Ünal şöyle konuştu:

“Atık ısı dediğimiz baca gazından elektrik üretiminde ciddi mesafe kat ettik. Şimdiki hedefimiz çöpten enerji üretmek. Bir yılda ülkemizde ortaya çıkan yaklaşık 28 milyon ton belediye çöpünden 7 milyon ton ek yakıt üretmek ve kullanmak mümkün. Üretilen 7 milyon ton ek yakıt hem 1,7 milyon ton CO2 azaltımı hem de belediyelerin katı atıklarının yüzde 80 oranında azaltılması anlamına geliyor. Sektörümüz, temiz üretim politikaları çerçevesinde çöpten enerji, enerjiden çimento üretimi için gerekli tüm adımları atıyor.”

Hedef, Türkiye’nin atık ikamesini Avrupa seviyesine çıkarmak

Atık ikame oranının Avrupa’da yüzde 60 seviyelerine ulaştığını sözlerine ekleyen Tufan Ünal, “Türkiye’de bu oran henüz yüzde 4 civarında. Bu oranı yukarı seviyelere çıkardıkça hem çevreye hem de ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağız” dedi.

Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası (ÇEİS) Hakkında

Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası (ÇEİS), üyelerinin çalışma ilişkilerinde; ortak hak ve menfaatlerini korumak ve geliştirmek, üyelerinin verimli çalışmalarına destek olmak, toplu iş sözleşmesi süreçlerini yönetmek, iş sağlığı ve güvenliğini geliştirmek amacıyla 1964 yılında kurulmuş bir işveren sendikasıdır. ÇEİS, endüstri ilişkileri ve insan kaynakları faaliyetleriyle birlikte, iş sağlığı ve güvenliği, mesleki eğitim, meslek standartları ve mesleki yeterlilikler ile istatistik faaliyetlerini yürütmektedir. Çimento sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin %98’inin üyesi bulunduğu ÇEİS, bugün, 32 kuruluşa bağlı 63 tesisi yurtiçinde ve yurtdışında çok sayıda platformda temsil etmektedir.

Share
492 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.