Cendere'nin Eski Fabrikaları Konut Oldu | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Cendere’nin Eski Fabrikaları Konut Oldu

Bir dönemin sanayi üssü olan Cendere Vadisi, bugün İstanbul’un en hızlı gelişen konut bölgelerinden biri haline geldi. Seyrantepe – Maslak – Levent hattına yakınlığıyla dikkat çeken bölgede çok sayıda markalı konut projesi yükseliyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Özel Proje Alanı ilan ettiği iki semtten biri olan Cendere Vadisi, hızlı bir değişim süreci geçiriyor. Geçmiş dönemde Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarına ev sahipliği Cendere Vadisi, İstanbul’un en popüler konut bölgelerinden biri olma yolunda ilerliyor.

Bölgedeki eski sanayi tesisleri geniş arazileriyle inşaat şirketlerine tek parçada ve sorunsuzca büyük çaplı projeler geliştirme imkanı tanıyor.
Seyrantepe – Maslak – Levent hattına yakınlığıyla dikkat çeken bölgede çok sayıda A sınıfı ofis projesi de bulunuyor. Yapılan yatırımlar ve tamamlanan projelerle yaklaşık 30 bin kişiye istihdam sağlaması beklenen Cendere Vadisi’nin Levent – Maslak hattında çalışan birçok şirketi ve buna bağlı olarak da nüfusun bir kısmını kendine çekmesi bekleniyor. 

Ulaşımı kolay
TEM ve E-5 Karayolu’nun ortasında ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü yolu aksında bulunan Cendere Vadisi, kuzeyinde yapılan Kemerburgaz-Cendere Yolu ile Kuzey Marmara Otoyolu’na da bağlantılı olacak. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Büyükdere Caddesi’ne de yakın olan Cendere’nin ulaşım ağı, 
Yenikapı-Hacıosman Metrosu’na 2010’da eklenen Seyrantepe – Sanayi Mahallesi durağıyla daha da kuvvetli hale geldi. Ayrıca, bölgede ulaşım yapımı devam eden Kabataş-Mahmutbey Metro Hattı ve Gayrettepe-3. Havalimanı Metrosu ile daha kolay hale gelecek. Öte yandan tünellerle hem E-5 Karayolu’na hem de TEM’e bağlanabilen bölgede, inşaatına başlanan Armutlu-Cendere Yolu ve Cendere Yolu-Ayazağa tünellerinin bitmesi de karayolu ulaşımına önemli bir katkı sağlayacak. 

İstanbul’un yeni ofis merkezi
Seyrantepe – Maslak – Levent hattına oldukça yakın bir konuda bulunan Cendere Caddesi, son yıllarda gözde bir ofis bölgesi olarak öne çıkıyor. Bölgede büyüklü küçüklü birçok A sınıfı ofis projesi yükseliyor. Seba İnşaat, Seba Office Boulevard ile Ferko İnşaat ise Ferko Line projesiyle bölgedeki ofis ihtiyacını karşılıyor. Artaş-İnvest ortaklığıyla yükselen Vadistanbul’un Bulvar etabında da 180 bin metrekarelik ofis alanı bulunuyor.

Büyük şirketlerden markalı projeler
Proje Yapımcı firma Daire büyüklüğü (m2) 
Vadistanbul Artaş-İnvest 69-305 
Kordon İstanbul Ege Yapı 38-225 
Seba Suites Seba İnşaat 61-200 
Seba Flats Seba İnşaat 74-273 
Porta Vadi Tüm Yapı 69-305 
Nurol Life Aslantepe Nurol GYO 62-294 
Avangart İstanbul Gül Proje 45-214 
Nidapark Ayyıldız Tahincioğlu 64-225 

Kaynak. INDERGİ

Share
2 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.