Çelik İhracatına Vergi Freni | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

01 Temmuz 2018

Çelik İhracatına Vergi Freni

ABD’nin çelik ithalatına yüzde 25 vergi uygulaması Türkiye’nin bu ülkeye ihracatında sert düşüşe yol açtı.

ABD’nin çelik ithalatına yüzde 25 vergi uygulaması Türkiye’nin bu ülkeye ihracatında sert düşüşe yol açtı. 23 Mart itibariyle yürürlüğe giren uygulama sonrası Türkiye’nin ABD’ye demir-çelik ihracatı nisanda yüzde 56, mayısta ise yüzde 83 düştü.

Geçen yılın mayıs ayında 156 milyon dolar olan ABD’ye demir-çelik ihracatı bu yılın mayıs ayında 26 milyon dolara geriledi. Bu aylarda AB, Kanada ve Meksika bu vergiden muaf tutulmuştu ve Türkiye’nin bu ülkelere ihracatında ciddi artış yaşandı. Sadece Kanada’ya olan ihracat iki kattan fazla arttı.

Ancak haziran ayı itibariyle bu ülkelere uygulanan geçici muafiyet kaldırıldı. Dolayısıyla bu tarihten itibaren ABD’ye başka ülkeler üzerinden dolaylı ihracat imkanı ortadan kalktı. Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Aslan’a göre ise Türk çelik sektörü bu kararla bir nebze avantajlı konuma geldi. Çünkü ABD içinde
çelik fiyatlarının yükselmesiyle yüzde 25 vergi ile daha Türk çelikçilerin ABD’ye mal satmayı sürdürülebileceği düşünülüyor. Sektör temsilcileri üçüncü ve dördüncü çeyrekte ABD’deki kayıpların bir miktar telafi edilmesini bekliyor. Adnan Aslan, “Dünya çelik fiyatları artma eğilimi içerisinde. Bu yıl sonunda değer bazındaki çelik ihracatımızın 2017 yılına oranla yüzde 30 artarak 15 milyar dolara yükseleceğini öngörüyoruz” dedi.

Share
1000 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.