Çelik İhracatı Engelleri Aştı | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

09 Ocak 2019

Çelik İhracatı Engelleri Aştı

ABD’nin çelik ithalatına getirdiği ek vergiye rağmen Türk çelik sektörü, 2018 yılında 21.4 milyon ton ihracat gerçekleştirerek gücünü gösterdi. 

DÜNYANIN en büyük çelik ihracatçıları arasında yer alan Türkiye, ABD ile Çin arasında yaşanan çelik ve alüminyum sektörüne yönelik vergi artırımıyla fitili ateşlenen ticaret savaşına rağmen, çelik ihracatında rekorlarına devam ediyor. Çelik İhracatçıları Birliği verilerine göre, Türkiye’nin miktar bazındaki çelik ihracatı, bir önceki yıla göre yüzde 20.8 artışla 21.4 milyon tona yükseldi.

7 KITAYA GÖNDERİLDİ 
Geçen yıl değer bazındaki çelik ihracatı ise yüzde 36.1 artışla 15.6 milyar dolara ulaştı. Söz konusu
dönemde ihracatın en yoğun olduğu bölgeler Avrupa Birliği, Ortadoğu ve K. Amerika olarak sıralandı. İhracatta en fazla azalış yaşanan ülkeler ise ABD, Irak, Cezayir ve Birleşik Arap Emirlikleri oldu.

TON BAŞINA BİRİM FİYAT ARTTI 
Öte yandan Türkiye’nin çelikte ton başına ortalama birim fiyatı ise 2017 yılındaki 645 dolar seviyesinden yüzde 12.7 artışla 727 dolara çıktı. 2018 yılı aralık ayı çelik ihracatı ise geçtiğimiz yılın aynı ayına kıyasla miktar bazında yüzde 31.5 artışla 2.2 milyon tona, değerde ise yüzde 26.1 artışla 1.5 milyar dolara yükseldi

Share
167 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.