Çatısında Elektrik Üreten 10 Bin TL Kazanacak | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

03 Nisan 2018

Çatısında Elektrik Üreten 10 Bin TL Kazanacak

Binasının çatısında elektrik üretip, ihtiyaç fazlası elektriğini sisteme satanlara vergi muafiyeti getirildi.
Buna göre çatısında en az 21 metrekare boş alan bulunan vatandaş, 14 bin dolara çatısına güneş enerjisi sistemi kurarak yılda yaklaşık 10 bin TL kazanabilecek.

Dünyada da büyük ilgi gören sistem ile vatandaş elektriğini kendisi üretebilecek, evinde olmadığı dönemlerde fazladan üretilen elektrik sayesinde ek gelir elde edecek.

TBMM Genel Kurulunda, kamuoyunda “torba tasarı” olarak bilinen, Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı kabul edilerek yasalaştı. Çok önemli düzenlemelerin yer aldığı torbada yenilenebilir enerji kaynakları da teşvik ediliyor. Elektriğini Üretenden Vergi Alınmayacak.Apartmanlarda yer alanlar dahil olmak üzere, konutların çatı veya cephelerinin yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik enerjisi üretimi amaçlı kullanılması teşvik ediliyor. Üretilen elektrik enerjisinin ihtiyaç fazlasını son kaynak tedarik şirketine satanlar vergiden muaf esnaf kapsamına alınacak.Bu şekilde kurulacak üretim tesisinin kurulum gücü 10 kilovatı geçmeyecek, üretim ve tüketim tesisi aynı noktada yer alacak.

 

 

Share
215 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.