Çatıdan enerjiye teşvik mevzuata takılmasın | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Çatıdan enerjiye teşvik mevzuata takılmasın

Ekonominin canlanması ve çarkların daha hızlı dönmesi için hazırlanan ve Meclis’e sevk edilen torba tasarıdan inşaat sektörü de nasibini aldı. Torba tasarıda konut üreticisi ve alıcısı için yeni birçok düzenleme bulunuyor.

Ekonominin canlanması ve çarkların daha hızlı dönmesi için hazırlanan ve Meclis’e sevk edilen torba tasarıdan inşaat sektörü de nasibini aldı. Torba tasarıda konut üreticisi ve alıcısı için yeni birçok düzenleme bulunuyor. Yenişafak gazetesinin görüşlerine başvurduğu müteahhitler genel olarak tasarıya giren maddeleri sektörün canlandırılması açısından sevindirici buldu.

Sektör temsilcilerinin kafasında en çok soru işaretleri oluşturan madde ise “Evde çatı ve cepheye kurulu yenilenebilir enerji tesislerinden üretilen elektriğin, tedarik şirketlerine satışından elde edilecek gelirin gelir vergisi ve KDV’den muafiyeti” oldu.

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, teşviklerin güzel olduğunu ancak mevzuatın azalması gerektiğini aktardı. Durbakayım, “Mevcut mevzuat şu an için projelerde güneş enerjisinden yararlanmayı çok da kolay kılmıyor. Birçok onay prosedürü var. Oysa eski yapılarda bir apartman yöneticisinin yeni projelerde de bizim bir dilekçeyle güneş enerjisi üretebilmemizin önü açılmalı” dedi.

Durbakayım, sistemin sağlıklı olarak işleyebilmesi için çatıların da güneş paneli kurulumuna uyumlu olması gerektiğini söyledi.
Konu ile ilgili görüşlerini bildiren KONUTDER Başkanı Altan Elmas da maliyete vurgu yaptı. Elmas, “Bir çok bölgemizde çokça yapılabilecek bir yatırım olur. Tek evler veya apartmanlar kolaylıkla faydalanabilir. Bunun için ilk kurulum maliyeti önemli. O da Ankara’da yeni kurulmakta olan güneş paneli fabrikasıyla birlikte oldukça ekonomik hale gelecektir diye düşünüyorum” ifadesini kullandı.

Yerli üretimi özendirir
Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin Türkiye’nin güneş cenneti bir ülke olduğunu buna karşın güneşten enerji üretemediğini kaydetti. Güneş enerjisinden yararlanmayı cazip kılacak her türlü teşviki desteklediklerini belirten Yetgin, “Güneş enerjisinin daha fazla kullanılması ülkenin enerjide dışa bağımlılığını azaltır. Kentsel dönüşümde yerli malı kullanımına da teşvik var. Durum böyle olunca yerli güneş paneli üretimi de artar. Ancak yenilenebilir enerjilerden daha fazla yararlanmak için yalıtımı da gözardı etmemek gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Share
464 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.