Cari Açık 30 Milyar Doların Altına İnecek | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

12 Aralık 2018

Cari Açık 30 Milyar Doların Altına İnecek

Cari dengenin ekim ayında 2 milyar 770 milyon dolar ile tarihin en yüksek aylık fazlasını verdiğini söyleyen Bakan Albayrak, “Cari açıkta çok iyi bir performans sergiliyoruz, yıl sonunda 30 milyar doların bile altına inebilir” diye konuştu. 

AĞUSTOS ve eylül aylarında fazla veren cari işlemler hesabı ekim ayında bu kez 2 milyar 770 milyon dolarla rekor düzeyde fazla verdi. Bunun sonucunda 12 aylık cari işlemler açığı 39 milyar 403 milyon dolara geriledi. 5. Reform Eylem Grubu Toplantısı sonrasında soruları yanıtlayan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Cari işlemler dengesine ilişkin ekim ayı rakamları açıklandı. Ekim ayı itibarıyla ağustos ve eylülde devam eden süreci çok daha güçlü bir rakamla, bu dengelenme sürecinin çok daha güçlü şekilde rekor düzeyde 2 milyar 770 milyon dolarlık cari fazlayla tüm zamanların rekorunu kırarak bu süreci ne kadar güçlü dengelenme süreci olarak sağlam bir şekilde ilerlediğinin altını net şekilde çiziyor. Bugün dünden, yarın da bugünden daha iyi olacak” diye konuştu.

Albayrak, “İnşallah aralık ayında da gösterilecek olumlu performansla, 2018 sonu itibarıyla ortaya koyduğumuz enflasyon, cari denge ve büyümede YEP hedeflerinden çok daha pozitif neticeler ortaya koyacağız. Gerek para politikası gerek mali disiplinde 2018’i böyle kaparken, 2019’da aynı kararlı ve güçlü duruşla, daha pozitif adımların atılacağı bir yıla gireceğiz” dedi.

ALBAYRAK, “Gümrük Birliği, geçtiğimiz yıla göre Türkiye-AB ilişkileri açısından çok daha ümit vadeden müzakere sürecini ortaya koyuyor. Biz tam saha markaja, prese devam edeceğiz. Türkiye’yi ileri taşımak için çalışacağız” dedi

Cari açık rakamında hedeflenenden daha iyi bir performansın yakalanabileceğini ifade eden Albayrak “Cari açıkta koyduğumuz hedefte çok daha iyi bir performans sergileyeceğimiz ve yıl sonu 30 milyar doların bile altında çok daha pozitif bir rakamı ortaya koyacağız. Hazine tarafında başarılı tahvil ihraçları net döviz rezervi konusunda artışı ortaya koyuyor. Ve tüm bu noktada çok daha güzel gelişmelere gebe süreci inşallah ortaya çıkacağını görebiliriz” dedi.

Emlak Bankası yıl sonuna yetişir 
BAKAN Albayrak, Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin (TSPB) 20. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada şirketlerin bankacılık sektörüne bağımlılığını azaltmayı hedeflediklerini söyledi.Türkiye Emlak Bankası’nın yeniden yapılandırma sürecine başladığını açıklayan Albayrak, “Emlak Bankası ile ilgili süreç yıl sonuna ya da ilk komisyonda çıkacak” dedi. Türkiye’de konut kredilerinin batık oranının yüzde 1 ‘in çok altında olduğuna dikkat çeken Albayrak, sermaye piyasalarını büyütürken arz tarafı kadar talep tarafının da dikkate alınması ve mevzuatın herkesin anlayabileceği şekilde sadeleştirilmesini sağlayacak bir dönüşümün ortaya konulması gerektiğini söyledi.

Devlet Destekli Alacak Sigortası 2019’da
YENİ ekonomi programında finansal sistemi güçlendirmek için birçok hedefler ortaya koyulduğunu söyleyen Albayrak, “Devlet Destekli Alacak Sigortası’nı 2019’un başında devreye sokacağız. Devlet destekli alacak sigortası havuzu ile KOBİ’lerin alacaklarını tahsil edememeleri durumunda, alacaklar havuz tarafından karşılanacak” dedi.

Kaynak:AKŞAM

Share
788 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.