Cari Açığı Eritecek Çelik Yatırımı | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

22 Temmuz 2018

Cari Açığı Eritecek Çelik Yatırımı

Toplam 350 milyon dolarlık yatırımla demir-çelik sektörüne adım atan Yıldızlar Yatırım Holding, 1.2 milyon tonluk üretim kapasitesiyle cari açığı 1 milyar dolar azaltacak bir katkı sağlayacak.

YILDIZLAR Yatırım Holding, son yıllarda Türkiye’de hayata geçirilen en büyük yatırıma imza atarak demir çelik sektörünün önemli oyuncuları arasına girdi.
Yıllık 4.3 milyar TL ciroya ulaşan, dünya genelinde 12 tesiste toplam 3 bin 500’ün üzerinde çalışanı olan Yıldızlar Yatırım Holding, 50’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Holdingin ana üssü olan Kocaeli’nin Alikahya bölgesindeki son yatırımı olan Yıldız Demir Çelik, üretime başlayarak ilk siparişleri de teslim etti.

Yıllık 1.2 milyon ton yassı çelik üretim kapasitesine sahip olan fabrikada şu an 350 kişilik bir istihdam var. Bu rakamın birkaç ay içinde 450 kişiye çıkması bekleniyor. 2019 itibarıyla ise istihdamın 600 kişiye ulaşması hedefleniyor. Yıldızlar Yatırım Holding’in ağırlıklı işi ağaç-keresteye dayalı. Suni gübre markası ÎGSAŞ da yine Yıldızlar Yatırım Holding çatısı altında faaliyet gösteriyor. Yıldızlar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Üyesi Hakkı Yıldız, demir-çelik sektörüne giriş nedenlerini sıralarken, özellikle yassı çelikteki Türkiye’nin ithalatına dikkat çekti. Yıldız, “Yassı çelikte, geçen yıl 9 milyon ton ürünü ithal etmişiz. 4.3 milyon ton ürünüyse ihraç etmişiz. Yani net olarak 4.7 milyon ton açık vermişiz. Bu rakam, yine geçen yılın cari fiyatlarına göre bu açık, 3.5 milyar dolara denk geliyor” dedi.

BOŞLUK CESARETLENDİRDİ
Bu rakamlar etrafında Yıldız Demir Çelik’in yıllık 1.2 milyon tonluk üretim kapasitesine vurgu yapan Hakkı Yıldız, “Türkiye’nin yıllık 4.7 milyon tonluk yıllık açığını bizim üretimimizden çıkarın. Hâlâ ortada Türkiye’nin yıllık 3 milyon tonluk açığı var. Türkiye, talebe yetişebilmek için hala ithalata devam edecek. İşte o boşluklar bizi cesaretlendirdi. Fiyatına da ton başına 800 dolar dersek, cari açığa 1 milyar dolar gibi pozitif bir katkı verebileceğiz” ifadelerini kullandı.

Hedef ilk 3’e girmek

HAKKI Yıldız sözlerini şöyle sürdürdü: Biz bu sektörün orta oyuncusu olmak istemiyoruz. Biz bu sektörde ilk üçte olmayı hedefliyoruz. Grubun diğer alanlarında hep ya birinci konumundayız ya da sektör ikincisiyiz. Yıldız Demir Çelik’te de kapasiteyi belirlerken, hedefimiz ilk üçte yer almaktı. Biz dördüncülüğü başarısızlık olarak görüyoruz.

15 TEMMUZDAN sonra ‘devam’ dedi
FABRİKA inşaatının 15 Temmuz 2016’daki darbe kalkışmasının ardından hızlandığını hatırlatan Yıldızlar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Üyesi Hakkı Yıldız o günleri şöyle anlattı:

“Yönetim Kurulu olarak, babam Fehim Yıldız, abim Hasan Yıldız ve ben oturduk konuştuk. ‘Durmak yok, yatırıma devam’ dedik. 16 Temmuz sabahı fabrikanın şantiyesine geldik. Dediler ki ‘İki tane çelik direk var bunu dikebiliriz.’ Her iki direği de 16-17 Temmuz’da buraya, araziye diktik. Arasına da Türk bayrağını gerdik ve dedik ki ‘Yatırıma devam ediyoruz”

YATIRIM TUTARI 350 milyon dolar
YILDIZ Demir Çelik fabrikası 300 bin metrekarelik bir arazi üzerine kurulu. Arazinin kendilerine ait olduğunu söyleyen Hakkı Yıldız, şu ana kadar arazi hariç 250 milyon dolarlık fiili yatırımı tamamladıklarını aktardı. Bu yatırımın yüzde 30’unun öz kaynaklarla yüzde 70’i ise uzun vadeli bir finansmanla halledildiğini vurgulayan Hakkı Yıldız, “Fabrikada yeni faz için harekete geçtik. Evvelki hafta sözleşmesini imzaladık. Yeni bir galvaniz hattı ekliyoruz. Bu fazın tamamlanmasıyla beraber 350 milyon dolarlık bir yatırım rakamına ulaşmış olacağız” diye konuştu.

Kaynak: AKŞAM

Share
255 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.