Cari Açığı Bitirecek Anlaşma İmzalandı | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

05 Eylül 2018

Cari Açığı Bitirecek Anlaşma İmzalandı

Türkiye’ye 15 milyar $ yatırım yapma kararı alan Katarla Türkiye-Katar Ticaret ve Ekonomik Ortaklık Anlaşması imzalandı. Anlaşma, Türkiye’nin cari açığının daraltılması ve Katar sermayesinin çekilmesine imkan sağlayacak.

BAŞKAN Recep Tayyip Erdoğan, 15 Ağustos’ta Katar Emiri Al Sani ile Külliye’de görüşmüş, o görüşmede Katar’ın Türkiye’ye 15 milyar dolar yatırım yapması kararlaştırılmıştı. Bu dev yatırım paketi için süreç işlemeye başladı. Türkiye ile Katar arasında geniş ve kapsamlı yeni nesil serbest ticaret anlaşmalarından biri olan Türkiye-Katar Ticaret ve Ekonomik Ortaklık Anlaşması (TEOA) dün düzenlenen törenle paraflandı.
Dev anlaşmayı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’la Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı Ahmed bin Muhammedi bin Casim Al Sani imzaladı.

Doğalgaz daha ucuza temin edilecek 

İKİ ülke bakanları arasında imzalanan söz konusu anlaşma mal ve hizmet ticaretinde kapsamlı bir serbestleşmeyi amaçlıyor. Anlaşmayla başta petrol türevleri ve doğalgaz gibi girdiler ucuza temin edilecek. Ayrıca bu ürünlerin üretiminde de maliyetler düşürülecek.

Açıklamaya göre, telekomünikasyon ve mali hizmetleri de kapsayan anlaşma, Türkiye’nin cari açığının daraltılması, ülkeye Katar sermayesinin çekilmesi konusunda ciddi bir atılım sağlayacak.

Kaynak:AKŞAM

Share
246 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.