Çanakkaleli Markalı Konut İstiyor | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

18 Mart 2018

Çanakkaleli Markalı Konut İstiyor

Türkiye’de şehirleşme çalışmalarının hız kazanması birçok kentte markalı konuta olan talebi artırıyor. Bunlardan biri de Çanakkale. Çanakkale 1915 Köprüsü’nün arazileri değerlendirdiği Çanakkale’de son dönemde markalı konut hareketliliği yaşanıyor. Mahalle tarzı yerleşimin nitelikli konuta dönüştüğü kentte yerel firmalarca geliştirilen üretim ve satış aşamasında 22 konut projesi bulunuyor.

Marmara Bölgesi’nde İstanbul’un yanı sıra birçok kent son yıllarda gelişim göstermeye başladı. Megakent İstanbul’un hızına yetişilemese de kimi kentlerde şehirleşme çalışmalarının son beş yılda ciddi değişim yaşadığı kentler gözlemleniyor. Bu kentlerden biri de Çanakkale… Tarıma ve balıkçılığa dayalı sanayisiyle öne çıkan Çanakkale, son yıllarda gayrimenkul hareketliliği bakımından Türkiye’nin en hızlı gelişen kentlerinden biri haline geldi. Bu gelişmede 3 Mart 2017’de temelleri atılan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yılı olan 2023’te açılması planlanan Çanakkale 1915 Köprüsü’nün büyük etkisi bulunuyor.

Yaşanabilir kentler arasında yerini alan Çanakkale’nin göç alması ve mahalle tarzı yerleşimden markalı sitelere geçişin yaşandığı kentte son dönemde ciddi bir konut atağı gözleniyor. Miller Yapı’dan Mim Proje’ye, Karel İnşaat’tan Aydoğan İnşaat’a kadar yerel markaların kent merkezinden Kepez’e, Gökçeada’ya kadar kentin değişik bölgelerinde üretim ve satış aşamasında 22 konut projesi bulunuyor. Ulusal firmalardan Bak Yapı ve Ekşioğlu gibi şirketlerin geçmişte proje ürettiği kentte Esas Gayrimenkul de Esas 17 Burda AVM’yi açmıştı. Ulusal firmaların kentte proje yapmak üzere araştırmalar yaptıkları da gelen bilgiler arasında yerini alıyor.

Marmara’yı geliştiriyor

Kentin kaderini değiştiren Çanakkale 1915 Köprüsü’nün, tamamlandığında 2 bin 23 metre ayak açıklığıyla dünyanın en uzun köprüsü unvanını alması bekleniyor. Gelibolu ile Lapseki Şekerkaya arasında yükselecek olan köprünün yaklaşık 6 yıl önce konuşulmaya başlanmasıyla birlikte daha temelleri atılmadan kentte gayrimenkul ve arazi fiyatlarını yükseltmişti. Köprü devreye alındığında Marmara Bölgesi’nin ring halinde dolaşılmasını sağlayacak olan otoyol projesinin son ayağı da hayata geçirilecek. Marmara Bölgesi’ndeki tüm kentlerin ulaşımı ile birlikte Türkiye’nin Avrupa ile lojistik bağlantısını da kolaylaştırması beklenen köprünün bu özelliği ile ilk etapta Çanakkale’yi ilerleyen dönemde Marmara Bölgesi’ndeki diğer kentlerin gayrimenkul ve arazi fiyatlarını değerlendirmesi bekleniyor.

10 yılda 15 kat prim

Gayrimenkul Uzmanı Hakan Erilkun, Lapseki ilçesinin 2,5 km güneyinde yer alacak İstanbul – Çanakkale – Tekirdağ – Balıkesir bağlantılı 1915 Çanakkale Köprüsü’nün Çanakkale merkezini ve çevresini değerlendirdiğini belirterek, son 10 yılda yapılan alım-satım işlemlerinde arsa ve tarlaların defalarca el değiştirerek az 15 kat pirim yaptığını söylüyor.

Çanakkale Boğazı’nda inşa edilen ilk köprü olan köprünün ulaşıma getirdiği kolaylıklarla civar illere de emlak yatırımı anlamında can suyu verdiğini vurgulayan Erilkun, “Kentin ikinci önemli gelişim nedeni de göç alma hızı. Sakin dokusu ile yıllardır öne çıkan Çanakkale yatırım merkezi halini aldığı için bölgeye yerleşmek isteyenlerin sayısı da hızla arttı. Kent hızlı gelişime açık bir kent halini aldı” diyor.

Hızlı göç ile beraber Troya Bölgesi ve civarında dönen Çanakkale hayatı ve piyasası, Kepez başta olmak üzere ikinci merkez olarak adlandırılan Karacaören gibi yeni bölgelere kaydığını belirten Erilkun, üniversite kenti olmasının da kenti canlı tuttuğunu vurguluyor.

Fiyatlar ne oldu?

Dijital gayrimenkul platformu Yuvako.com verilerine göre, Çanakkale merkezde ortalama metrekare fiyatları 2 bin 350 TL olurken yatırımın geri dönüş süresi (amortisman) 23 yıl. Kentin ilçelerinde ortalama metrekare fiyatları ve amortisman süreçleri ise şöyle:

Ayvacık’ta ortalama metrekare fiyatı 2 bin 450 TL, yatırımın geri dönüş süresi (amortisman) 19 yıl. Bayramiç’te ortalama metrekare fiyatı bin 550 TL, amortisman süresi 27 yıl. Biga’da metrekare fiyatı bin 700 TL, amortisman süresi 25 yıl. Bozcaada’da ortalama metrekare fiyatı 10 bin 150 TL. Çan’da ortalama metrekare fiyatı bin 500 TL, amortisman süresi 26 yıl. Eceabat’ta ortalama metrekare fiyatı bin 925 TL, amortisman süresi 24 yıl, Ezine’de ortalama metrekare fiyatı bin 775 TL, amortisman süresi 30 yıl, Gelibolu’da ortalama metrekare fiyatı bin 675 TL olurken amortisman süresi de 27 yıl, Gökçeada’da 2 bin 125 TL ortalama metrekare fiyatları ile amortisman süresi 19 yıl. Ortalama metrekare fiyatı bin 850 TL olan Lapseki’de ise amortisman süresi de 24 yıl.

Yükselen grafik

Yuvaco. com Kurucu Ortağı Altay Tınar, Çanakkale’nin Çanakkale 1915 Köprüsü’nün etkisi ve iç göç merkezlerinden biri olması nedeniyle yeni inşaat projeleri açısından yükselen bir grafik izlediğini söylüyor.

Son açıklanan net göç istatistiklerine göre Çanakkale’nin Marmara Bölgesi içinde yüzde 9,8 net hız ile en çok göç alan dördüncü, Türkiye genelinde ise 81 il içinde 12. il oldu.

Altay Tınar, artan göç rakamları ve gelecekte de artacağına dair beklentilerin Çanakkale’yi inşaat firmaları açısından çekici ve yatırım yapılabilir hale getirdiğini vurguluyor.

Mevcut arsa sahiplerinin kat karşılığı projeler ile anlaşmaları ile yeni konutlarda arz artışı oluştu. Yuvako alıcı danışmanlarının yaptıkları analizlere göre Çanakkale’de bulunan yaklaşık 7 bin konutluk mevcut satılık konut arzının yüzde 55’ini yeni konutlar oluşturuyor.

Önceki yıllarda oluşan yüksek beklentiler ve spekülatif yaklaşım 2014-2017 yılları arasında özellikle arsa metrekare fiyatlarında bazı bölgelerde 17-18 kata varan artışları da beraberinde getirdiğini vurgulayan Altay Tınar, “Bunun yansımaları konut fiyat istatistiklerinde belli bir oranda görüldüğü için satışlarda da yer yer zorluklar yaşanmakta. Son 5 yıla baktığımızda Çanakkale’de ev fiyatları yüzde 107 oranında arttı” diyor.

TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya:

En çok değerlenen kentlerden biri

“Merkez Bankası verilerine göre Çanakkale ve Balıkesir son dönemde en çok değerlenen kentler arasında yer alıyor. Bunda Marmara’nın Çanakkale Köprüsü ile ring haline gelecek olmasının etkisi büyük. Çanakkale’de 6-7 yıldır düzenli site tarzı projeler üretilmesi, yaşanabilir bir kent olması nedeniyle göç alması da fiyatları etkiliyor. Köprünün açılmasıyla da fiyatlar yukarı yönlü olacaktır.”

 

Bakyapı Yönetim Kurulu Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Bakgör:

Az konutlu butik projeler üretilmeli

“Çanakkale’de Prestij markamızla bin konutluk bir proje yaptık. Kent yüksek volümlü projeler için uygun değil, daha butik projeler üretilmeli. Kentte 35 bin civarında kent dışından gelen öğrenci bulunuyor. Çanakkale Köprüsü’nün hayata geçmesi ile 5-6 yıl sonra kentte hareketlilik olabilir ancak iş sorunu olması kentin en büyük dezavantajı.”

22 projede binlerce konut

Merkez

 1. Kale Mod
 2. Kutluay Prestij
 3. Gardenpark Evleri
 4. Eviş Dumanlı Kent
 5. The Terrace Çanakkale
 6. Miller Vista
 7. Egepark Çanakkale
 8. Kampüs City

Kepez

 1. Park O’live
 2. Porte Mare 3
 3. Adakent Kepez Konutları
 4. Şehr-i Manzara
 5. Çanakkale Villa Koru Modern
 6. Miller Style
 7. Aydoğan Paradise City
 8. Park Onyedi Evleri
 9. Konakkale Bosphorus
 10. Eviş Kampüs

Ezine

 1. Zeytin Evleri

Küçükkuyu

 1. Küçükkuyu Port

Gökçeada

 1. Hayatpark Gökçeada
 2. Yaren Park Evleri

 

Share
498 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.