Büyükşehirlerde En Çok Satış Yapılan İlçeler | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

13 Mayıs 2019

Büyükşehirlerde En Çok Satış Yapılan İlçeler

Bu yılın ilk 3 ayında 256 bin 433 konutun satışı gerçekleşti. Büyükşehirlerde en çok satış yapılan ilçelerin başında İstanbul’da Esenyurt, İzmir’de Buca, Ankara’da ise Keçiören geldi

Türkiye genelinde konut satışlarının lideri yine İstanbul oldu. Gerek nüfusu gerek de yapılan konut yatırımlarının sıklığı sebebiyle İstanbul liderliği elden bırakmıyor. Bu yılın ilk 3 ayında 256 bin 433 konutun satışı gerçekleşti. 47 bin 57 adetle İstanbul yine ilk sıraya yerleşti. İstanbul’u Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa takip etti

 Peki ilçelerde durum ne? İlçelere göre konut satışları, hem yatırım hem de kira potansiyeli konusunda önemli ipuçları veriyor. Yatırım yaparken ilçelerin performansını incelemeniz gerekiyor.

FİYAT ETKİSİ

İstanbul’da en fazla konut Esenyurt’ta satılıyor. Bu yılın ilk üç ayında Esenyurt’ta 7 bin 107 konut satıldı. Esenyurt’un liderliğinde olan konutların İstanbul’a göre daha ucuz olması ve çok fazla konut projesinin burada inşa edilmesi etkili oldu. Ayrıca binlerce konutluk markalı projelerin bitmesiyle toplu olarak tapuya başvurması da Esenyurt’u lider yaptı. Esenyurt aynı zamanda İstanbul’da en fazla konut stokuna (satılmayı bekleyen konut) sahip olan ilçe. İstanbul’da Esenyurt’un ardından Pendik, Sancaktepe, Başakşehir, Kadıköy ve Beylikdüzü oldu.

EN AZ BEYKOZ’DA

İstanbul genelinde en az konutun satıldığı ilçe ise Beykoz olarak açıklandı. İlk 3 ayda Beykoz’da sadece 72 konut satıldı. Bunun nedeni, ilçenin düşük konut stokuna sahip olmasının yanı sıra burada daha çok villa tarzı yapılaşma olması nedeniyle fiyatların yükselmesi oldu. Beykoz’un ardından Beyoğlu, Güngören, Bayrampaşa, Beşiktaş ve Sarıyer de konut satışlarının en düşük olduğu ilçeler oldu.

ANKARA’DA KEÇİÖREN ÖNDE

Ankara’daki durum incelendiğinde; bu yılın ilk üç ayında başkentte 25 bin 94 konut el değiştirdi. En çok konut satılan ilçe ise 3 bin 785 ile Keçiören oldu. Keçiören’i 3 bin 745 ile Mamak, 3 bin 690 ile Çankaya takip etti. Ardından Yenimahalle (2 bin 664), Altındağ (2 bin 283) ve Sincan (2 bin 143) geldi. Etimesgut 2 bin 101 satış ile son sıraya yerleşti.

İZMİR’DE BUCA İLK SIRADA

İzmir; İstanbul ve Ankara’dan sonra en çok konut satışı yapılan üçüncü büyükşehir oldu. Bu yılın ilk üç ayında 14 bin 564 konut el değiştirdi. İzmir’de en çok konutun satıldığı ilçe ise 1921 adetle Buca oldu. Buca’yı, Karşıyaka (1500), Çiğli (1472), Torbalı (1152), Karabağlar (945), Menemen (886), Bornova (819) ve Konak (701) izledi. Bayraklı, 634 adetle en son sırada yer aldı.

Kaynak:POSTA

Share
4 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.