Büyük Sanayi Sitesi 2020’de tamamlanacak  | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

13 Mart 2018

Büyük Sanayi Sitesi 2020’de tamamlanacak 

Küçük sanayi sitelerinin şehir dışına çıkarılması çalışmaları kapsamında Bursa’da 1 milyar liralık yatırım bütçesine sahip Büyük Sanayi Sitesi’nde 3 bin dükkan için altyapı çalışmaları tamamlandı. Projede üst yapı ihalesi için gün sayılıyor. 

Şehir ile iç içe geçmiş küçük sanayi sitelerinin planlanacak alanlarda şehir dışına taşınması konusunda Türkiye genelinde kredi desteği sağlanması gibi teşvik edici uygulamalar hayata geçirilirken, Bursa, 2011 yılında temelini attığı Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Büyük Sanayi Sitesi yapılanmasında ikinci ihale sürecine gelindi. TOKİ ile örnek proje olarak başlatılan 1 milyar liralık yatırım bütçesine sahip Büyük Sanayi Sitesi projesinde, halihazırda 125 dükkan faaliyette. Bölgede, 24 sektörde toplam 3 bin dükkan yer alacak. Projenin 2020 yılında tamamen bitirilmesi planlanıyor.

Kestel ilçesi Çataltepe mevkiinde 2011 yılında temel atıldığını hatırlatan BESOB Başkanı Arif Tak, “TOKİ ile yapılan protokolde 1.5 yılda 10 bin dükkanın bitirilerek teslim edilmesi öngörülmüştü. Büyük bir talep vardı. Ancak bazı kurumların iptal davaları açması nedeniyle 6 yıl kaybettik. 2017 yılında davaları kazanarak yeniden hızlı bir şekilde çalışmalara başladık. Bu süreçte bazı işletmelerin büyük metrekarelerde yer istemesi nedeniyle alanda küçültme yapıldı. Şu anda 3 bin dükkan için 2 milyon 300 bin metrekarelik bir alanda altyapı çalışmalarını tamamladık, üst yapı ihalesi için gün sayıyoruz. 125 dükkan faaliyete girdi. Demirciler, dokumacılar, oto tamircileri ve karosercilerin yer aldığı ilk ihalede 993 dükkan yer aldı. İkinci etap ihalesi de tamamlanıp bu yılın ikinci yarısında orada hızlı bir gelişme yaşanacak. 2020 yılında da tamamen bitirilecek ve 3 bin işletme orada faaliyete girecek. 15 yılda da geri ödemeleri tamamlanacak” dedi.

İşletmelerin ihtiyacına göre 100 metrekare ile bin 100 metrekarelik alanlar planlandığını belirten Tak, kompleks içerisinde restoran, kafe, cami gibi sosyal alanların yanı sıra PTT, yüksek okul, meslek lisesi, bankalar gibi hizmet alanlarının da yer alacağını kaydetti.

Arazinin genişletilmesi için çalışmalar yürütülüyor 
Bursa’nın ihtiyacının 6 bin dükkan olduğuna işaret eden Arif Tak, arazinin genişletilmesi için de girişimlerde bulunduklarını duyurdu. Tak:
“Şehir içinde tüm üretim yapanlardan taahhüt aldık, yeni yapılan bölgeye taşınacaklar. Bursa’da ihtiyaç aslında 6 bin dükkan. Alan genişletme talebinde bulunduk. TOKİ’den bin 300 dönüm ajan ilave olması durumu söz konusu. Ancak oda yeterli gelmeyecek. Çevrede yer var. Biraz daha büyütüp tüm Bursa’nın ihtiyacını karşılama yönünde çalışma içerisindeyiz. Proje tamamlandığında bölgeye raylı sistem de ulaştırılacak. Bu da ulaşımı ciddi anlamda kolaylaştıracak” diye konuştu. Şehir içinde dağınık şekilde yer alan küçük esnafın bu bölgede tek çatı altında toplanacağına işaret eden Arif Tak, “Bu proje Bursa’yı kurtaracak, kente rahat nefes aldıracak bir projedir. Yapıldığında şehir dışında olan ancak kentin büyümesiyle birlikte artık şehir merkezinde kalan Beşevler Küçük Sanayi Sitesi ya da Yalova Yolu’ndaki atölyelerin hepsi yeni alana taşınacak. Böylece kentin büyüme vizyonuna yönelik merkezlerde nitelikli alanlar açılacak” değerlendirmesini yaptı.

Sanayi sitesinde yer alacak sektörler 
Sanayi sitesinde yer alacak sektörler arasında ayakkabıcılar, bıçakçılar, soğutucular-bobinajcılar, PVC doğramacılar, demirciler, dokumacılar, elektrikçiler, geri dönüşümcüler, hırdavatçılar, işlemeciler, ısıtıcılar, karoserciler, kuru temizlemeciler, mobilyacılar, matbaacılar, mermerciler, oto boyacılar, oto kauçuk ve plastikçiler, oto tamirciler, yedek parçacılar, konfeksiyoncular, gıda üreticileri ve sandıkçılar yer alıyor.

 

Share
335 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.