Büyük Endüstri Bölgeleri Kuruluyor | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Büyük Endüstri Bölgeleri Kuruluyor

Bakan Özlü, Üretim Reform Paketi çalışmalarını bitirdiklerini açıklayarak, “Artık Türkiye’nin büyük endüstri bölgelerine ihtiyacı var. Buralarda 20-25 milyar dolarlık bir ciro oluşturabilirsek Türkiye’nin kalkınmasında ciddi etki oluşturur” diye konuştu. 

indergi-faruk ozlu

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, teknoloji üreten bir Türkiye için yapısal dönüşüm gerçekleştirildiğini açıkladı. Bu hedefe ulaşmak için “Üretim Reform Paketi” hazırlandığını belirten Özlü, her biri 20-25 milyar dolar cirolu Büyük Endüstri Belgeleri kurulacağını söyledi. Medyanın Ankara temsilcileri ile bir araya gelen Özlü, Türkiye’nin yeni sanayi ve teknoloji konseptiyle ilgili önemli bilgiler verdi:

TEKNOLOJİ ÜRETEN TÜRKİYE 

“Son 14 yılda bizim dönemde araştırmacı personel sayımız da Ar-Ge harcamalarımız da arttı. Geçen yıl 20 milyar 600 milyon harcama yapıldı. GSYİH’nın yüzde 1’ini geçtik. Patent başvuruları arttı. Ama yüksek teknoloji ürünlerinin GSMH içindeki payı artmadı. Sistemde bir problem var ve bu sistemin değişmesi lazım. Bakanlar Kurulumuza arz ettik ve kabul edildi. Bilim Teknoloji Yüksek Kurulu’nu kaldırıyor, yerine Bilim Teknoloji ve Sanayi İcra Kurulu’nu getiriyoruz.  Teknoloji üreten bir Türkiye için yapısal dönüşüm paketi hazırladık.

AR-GE FONU KURULUYOR 

Araştırma Geliştirme ve Teknoloji Fonu kuruyor. Yönetimi, Başbakan başkanlığındaki Savunma Sanayi Fonu’nda olacak. Amacımız çok dağınık bütçeyi bir yerde toplamak, sahipli AGRE yapmak. Dağınık kaynakları bir fonda toplayıp, projelerle kaynağı eşleştirmek. Bütçeyle kaynağı eşleştireceğiz, projelerde gecikme olmayacak. Bu merkezi yapı oluştuktan sonra tek tek inceleyerek araştırma geliştirme merkezlerinin müşterek çalışmasını sağlayacağız. TÜBİTAK, sadece yüksek teknolojili ürünlere odaklanacak. Yüksek Teknolojileri Araştırma Merkezi çatısı altında toplayacağız. 17 enstitü bir müdür, bir başkan altında toplanacak. Diğerleri enstitü şeklinde olacak.

REFORM  PAKETİ 

“Üretim Reformu Paketi üzerindeki çalışmaları bitirdik. Önümüzdeki hafta EKK’ya sunacağız, ardından Bakanlar Kurulu’na gelecek. Sanayi sitelerini şehrin dışında tertemiz, içinde camisi, çarşısı olan birer modern sanayi çarşılarına dönüştürmek istiyoruz. Özel şahısların arzu ettikleri takdirde endüstri bölgeleri kurmalarının yolunu açıyoruz. Artık Türkiye’nin organize sanayi bölgesinden farklı ve büyük endüstri bölgelerine ihtiyacı var. Buralarda 20 25 milyar dolarlık bir ciro oluşturabilirsek Türkiye’nin kalkınmasında ciddi bir etki oluşturur. Ayrıca, OGSB’lerdeki emlak vergilerinin azaltılması ve sıfırlanması söz konusu.”

10.3 milyar sıcak para

ÖZLÜ şöyle devam etti: “Mikro kredilerin artırılmasına büyük önem atfettik. Bu sene de devam edeceğiz. Ayın 20’sine kadar başvuru alacağız. KOBİ’lere kredi vereceğiz. 27 Şubat’ta bu krediden istifade etmeye başlayacaklar. 1 ay içinde piyasaya 10.3 milyar liralık sıcak paranın girmesine sebep olacak bir çalışma bu.”

Share
597 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.