Bütçe Açığı Vatandaşa Yansıdı | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

10 Ekim 2018

Bütçe Açığı Vatandaşa Yansıdı

Akaryakıta, gelen zamlar, ve dolar kurunun ciddi artış göstermeşi enerjLp harekete geçirdi, Doğalgaz ve elektriğe gelen zamlar adeta rekor üzerine rekor kırdı!

ARTAN petrol fiyatlarını gerekçe gösteren BOTAŞ, doğalgaza yüzde 9 oranında zam talep etmişti. Hemen ardından rekor kur fiyatları, doğalgazı tetikledi. Zam sinyallerinin gelmesiyle elektrik fiyatları da ciddi artış gösterdi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nca (EPDK) 30 Eylül Pazar günü, elektrik tarifelerinde 1 Ekim Pazartesi gününden itibaren zam yapılmasını içeren değişikliği onaylamasıyla 4 kişilik ailenin asgari yaşam standartları için gerekli 230 kilovatsaatlik (kWh) faturanın bedeli, önceki aya göre yüzde 9’luk artışla 137,36 TL’ye yükseldi.

DOGALGAZ FATURASI 75 TL ZAMLI GELECEK
Diğer yandan 1 Ekim’den itibaren geçerli olmak üzere konutlarda kullanılan elektrik fiyatına yüzde 8, sanayi ve işyerinde kullanılan elektriğe ise yüzde 18 oranında zam geldi. Doğalgaza en son 1 Eylül 2018 tarihinde zam gelmişti. Ekim ayında yapılan zamla birlikte doğalgaza 3 ayda 3. kez zam yapılmış oldu. Üç zammın ardından mesken için elektrik ve doğalgaz fiyatı Temmuz sonuna kıyasla yüzde 30 yükselmiş oldu. Aylık ortalama 250 TL doğalgaz faturası ödeyen bir vatandaş, artık 325 TL ödeyecek. Yani yeni fatura 75 TL zamlı gelecek.

ÜRETİCİYE DE, TÜKETİCİYE DE PAHALIYA PATLAYACAK
Tüketici Hakları Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Elektrik ve dogalgaz temel ihtiyaç olduğu itin, hepimizin kullandığı ihtiyaçlar listesinde. Elektriğe bu ay basında sanayide yüzde 18 bir zam yapılacağı açıklandı. Simdi elektrik faturasına baktığımız zaman sene basındaki ile simdi arasında büyük bir fark var. Bu yüzde 115. Vatandaş o gün 100 lira fatura ödüyorsa bugün 215 lira ödüyor. Daha yüzde 18 zam yapılmadı. Bu zam yapıldıktan sonra fark daha da artacak. Ünümüzdeki ay yüzde 135’e çıkacak bu fark. Özellikle sanayiciye ek fark gelecek. Nihai ürünlere de yansıyacağı İçin bu durum tüketiciyi sıkıntıya sokacak. Gelecek zamlar sanayicinin rekabet etme şansını ortadan kaldıracak. Üretici ic piyasaya satarken de bu maliyete satmak zorunda, bu da tüketiciye pahalılık

Tüketicileri Derneği Başkanı Bülent Cebin ise, “Dogalgaza gelen zam doların yükselmesinden kaynaklı. Dogalgaz dolara endeksli olduğu için burada yapacak bir sey maalesef yok. Ya devlet bütçesinden karşılanacak ya da vatandaş olarak biz ödeyeceğiz. Devlet sürekli sübvansiyon yaptığı zaman da dolaylı olarak vatandasın cebinden cıkacak. 2016 ile 2018 yılları arasında devlet elektrik faturalarına uzun bir zaman zam yapmadı. Bu da bütçe açığı olarak bize döndüğü için yine dolaylı olarak bizim cebimizden çıktı. Ekim ayı itibarıyla elektrik faturaları da kademeli olarak faturalandırılacak. Kademeli faturalandırmanında vatandasın gelirine göre yapılması daha doğru olacaktır” açıklamasında bulundu.

Kaynak: Milli Gazete

Share
302 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.