Bozcaada'da otel alarmı | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Bozcaada’da otel alarmı

Geçtiğimiz yıl 30 otelin hizmete başladığı adada, bu yıl 40 otelin daha ruhsat alacağı belirtiliyor. Yeni inşaatların yanında evler de pansiyona dönüştürülüyor. Burada yaşayan vatandaşlar kiralık ev bulamayınca Geyikli Beldesi’nden ev tutuyor.

Geçtiğimiz yıl 30 otelin hizmete başladığı adada, bu yıl 40 otelin daha ruhsat alacağı belirtiliyor. Yeni inşaatların yanında evler de pansiyona dönüştürülüyor. Burada yaşayan vatandaşlar kiralık ev bulamayınca Geyikli Beldesi’nden ev tutuyor.

Bozcaadalılar, özellikle yaz aylarında deyim yerindeyse tıklım tıklım dolan adanın yeni açılan otellerle birlikte eşsiz dokusunu ve kalitesini kaybedeceğinden endişe ediyor. Türkiye’nin köyü olmayan tek ilçe konumundaki Bozcaada, daha çok doğa güzelliği, sessizliği, ve tarihi dokusu ile dünyada tanınıyor Bu özelliklerinden dolayı son yıllarda adeta yerli ve yabancı turist akınına uğruyor Son yıllarda özellikle yazın ortasında adada nüfus patlaması yaşanıyor Talep artınca burada otel ihtiyaçları da artıyor. Ada aynı zamanda sit alanı kapsamında olduğu için de yüksek katlı inşaatlara izin verilmiyor. Bu yüzden vatandaşlar ya yeni inşaatlar yapıyor ya da mevcut evleri pansiyona çeviriyor. Özellikle son yıllarda uluslararası basında da adı geçen Bozcaada’da açılan ve açılması planlanan otel sayısı korkunç rakamlara ulaştı.

Geçtiğimiz yıl 30 yeni otelin hizmete başladığı adada daha şimdiden 40 otelin çeşitli izinleri almak için ilgili makamlara başvurduğu iddia edildi. Bu yılda 30 otelin hizmete girmesi beklenen Bozcaada’da, son iki yılda toplam 60 otel ve pansiyonun hizmete girmesi bekleniyor. Adadaki otel ve yatak kapasitesi bilinmiyor.

DOĞA YAPISINI BOZAR

Bozcaadalı vatandaşlar yaşanan gelişmeler sonrası ikiye bölünmüş durumda. Hizmete başlayan ve yapımı devam eden otellerin sit alanı dışında kaldığını ifade eden vatandaşlar, sit alanı dışında olan arsa sahiplerinin istedikleri gibi inşaat ve bina çalışması yapabileceklerini söyledi. Öte yandan açılan otellerin korkunç rakamlara ulaştığını ifade eden vatandaşlar ise durum böyle devam ederse adanın doğal yapısı ve dokusunun bozulacağını iddia etti.

ADA KAPASİTESİ AŞILMAMALI

Bozcaada Turizm İşletmecileri Derneği (BOZTİD) Başkanı Ülke Diler, gerçekleşen inşaatların sit alanları dışında bulunan yerlerde yapıldığını ifade etti. Geçtiğimiz yıllarda hazırlanan Bozcaada Turizm Master Planı’na uygun hareket edildiğini söyleyen Diler, Bozcaada Belediyesi’nin mevzuatlara uygun olan her inşaata izin vermekle yükümlü olduğunu ifade ederek, şu anda gündemde olan rakamlara da açıklık getirdi.

BOZTİD Başkanı Diler, verilen otel ruhsatlarının geçtiğimiz yıllarda tamamlanan fakat ufak eksikleri olan otellere verildiğini söyledi. BOZTİD Başkanı Ülke Diler, son durumla alakalı olarak şunları ifade etti: “Bu sene ruhsat başvurusu yapan yer yok inşaatlar arasında. Yapılan inşaat var ama belediyeye ruhsat başvurusunda giden yok şu an için. Daha önceden ruhsatsız olan işletmeler başvuru yapmışlar. Tam yatak kapasitesi olarak kaç başvuru yapıldığını bilmiyorum. Bu kadar inşaatın tamamlanmasıyla ruhsat başvurusu gerçekleşirse bu bir tehlikedir. Adanın kapasitesini aşmaması gerekiyor. Bu imar planlarıyla alakalı bir durum değil. Otel sahipleri haklı olarak başvuru yapabiliyor. Burada yerel yönetimin de yapacağı bir şey yok. Hakkınız varsa yapıyorsunuz ve ruhsatı alıyorsunuz. Anayasal çerçevede izin varsa otel yapılabiliyor. Bozcaada’nın bir kaldırma kapasitesi var. Ancak şu an herhangi bir sıkıntı yok. Yani şu an Bozcaada’nın Master planı çerçevesinde çalışmalar devam ederse, herhangi bir sıkıntı olmayacak. İlgililer şu andaki gidişatın kontrol edilebilir olduğunu söylüyor.”

Share
484 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.