Boya Sanayiinden 3 Milyar Dolarlık Hacim | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Boya Sanayiinden 3 Milyar Dolarlık Hacim

Türk boya sanayisinin bugünkü güçlü konumuna gelmesinde önemli katkıları olan BOSAD’ın gündeminde, 11 kilogram olan kişi başına boya tüketimini  gelişmiş ülkeler seviyesi olan 15-16 kilogram yükseltmek için gerekli ekonomik ve teknik çalışmalara destek sağlamak bulunuyor

Tük boya sanayisi son 10 yılda önemli bir ekonomik büyüklüğe ulaştı ve kimya sanayi içindeki konumunu güçlendirerek, dinamik bir sektör haline geldi. Sanayinin bugünlere gelmesinde önemli katkıları olan Boya Sanayicileri Derneği (BOSAD), boya sanayimizi, bölgemizin bir üretim ve yatırım üssü haline getirmek için çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor.

BOSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, BOSAD’ın temel gündeminde, ulusal boya tüketiminin kişi başına olan 11 kilogram seviyesinin, gelişmiş ülkeler seviyesi olan 15-16 kilogram yükseltmek için gerekli ekonomik ve teknik çalışmalara destek sağlamanın yer aldığını söylüyor. Boya tüketimini etkileyen faktörlerin başında ulusal ve kişi başı gelir artışının geldiğini ifade eden Yiğitbaşı, “Diğer taraftan mevcut binaların yenilenmesi, boya tüketimi açısından inşaat boyaları için önemli bir etken olmaktadır. Sanayi boyaları grubunda ise, genel imalat sanayimizin her alanda gelişmesi, boya sanayimizin de tüketimini olumlu etkilemektedir” diyor.

Yiğitbaşı, Türk boya sanayisinin ekonomik büyüklüğünün iç pazar ve ihracat olmak üzere 3 milyar dolar seviyesinde olduğunu vurguladı. 2016 yılında sektörde 915 bin tonluk üretimin gerçekleştiğini dile getiren Yiğitbaşı, sektörün 2017 yılında yüzde 3-4 arası bir büyüme göstereceğini öngördüklerini söylüyor. Boya sanayinde geçtiğimiz yılki 915 bin tonluk üretimin, yüzde 60’ının dekoratif boyalar, yüzde 40’ının ise sanayi boyaları olarak gerçekleştiğini aktaran Yiğitbaşı, değer bazında inşaat boyalarının yüzde 37, sanayi boyalarının ise yüzde 63 bir paya sahip olduğunu bildiriyor.

‘Güçlü bir oyuncuyuz’

Yiğitbaşı, uluslararası yatırımcıların son 10 yılda Türkiye ekonomisindeki gelişmeler çerçevesinde Türk boya sanayisini tercih ettiğini kaydederek, ayrıca bölgesel bir çekim merkezi olan Türkiye’nin yatırımcıları çeken diğer bir unsur olduğunu belirtiyor. “Bölgesel alandaki sorunların çözümünde olumlu gelişmeler olması halinde, boya sanayinde özellikle ihracatta, sektörel büyümeyi etkileyecek olumlu gelişmeleri görebiliriz. Toplam boya üretim rakamımız ile Avrupa’nın en büyük beşinci üreticisiyiz. Dördüncü olan İtalya ile rakamlarımız birbirine çok yakın ve hedefimiz orta vadede en büyük üçüncü sektör olmaktır” diyen Yiğitbaşı, Avrupa kalitesinde üretim yapan, teknolojisini sürekli geliştiren bir sanayi olarak bölgesel bazda güçlü bir oyuncu olduklarının altını çiziyor. Yiğitbaşı, tüm bunların boya sanayisinin gelecek yıllardaki gelişimi açısından son derece olumlu olduğunu aktarıyor.

Yiğitbaşı, boya sanayisinin bugünkü üretim gücü ve yapısıyla dünya boya sanayisinden yaklaşık yüzde 2’lik pay aldığını sözlerine ekliyor.

Kaynak: INDERgi Aralık Sayısı 

 

 

 

 

Share
355 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.