Borsada Yaşananların Perde Arkası | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

13 Temmuz 2018

Borsada Yaşananların Perde Arkası

Bu hafta piyasalarda olağandışı hareketler yaşanırken ABD merkezli Merrill Lynch borsada stratejik hisselerde yaptığı büyük satışlarla öne çıktı. Bunun yanında Çiti, HSBC gibi bankaların yoğun dolar alımları dikkat çekti.

MERRILL LYNCH bankacılık sektörünün ardından BIST 100 de önemli ağırlığı olan diğer hisselerde büyük satışlar yapmaya başladı. Önceki gün Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıklamalarıyla borsa yükselişe geçmişken Merrill Lynch, Tüpraş, Erdemir ve Arçelik hisselerinde satışa geçti. Merrill Lynch’in yanında Çiti, HSBC ve Credit Suisse’in de katılmasıyla borsa günü düşüşle kapattı.

DÖVİZDE bu hafta öne çıkan bir başka konu ise Türkiye’de piyasaların kapanmasının ardından gece saatlerinde yaşanan ‘kuşkulu’ artışlar oldu. Çarşamba gecesi dolar/TL bir anda yaklaşık 17-18 kuruş artarak 4.98’e dayandı. Perşembe gecesi de yine 4.84’ten 4.89’a yükseldi.

TÜRKİYE 24 Haziran seçimlerinde ‘istikrar’ demesinin ardından başarılı bir şekilde yeni sisteme geçiyor. Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden olan, ihracat ve turizmde her ay yeni bir rekor kıran Türkiye’nin yeni sistemle daha istikrarlı ve verimli bir yönetime kavuşması bekleniyor. Bu sebeple seçimin ardından piyasalarda iyimser bir hava oluşmuştu.

ALGI OPERASYONU
Ancak özellikle son bir haftada malum çevreler piyasalarda önce algıyı bozmak, sonra da panik yaratmak için harekete geçti. Önce Financial Times, Bloomberg gibi mecralarda aynı anda Türkiye aleyhinde her gün olumsuz haberler yer almaya başladı. Yeni kurulan hükümet ve Türk ekonomisine yönelik spekülatif haberlerle yatırımcı güvenini azaltmak hedeflendi. Bunun ardından Borsa İstanbul’da 2008 küresel krizinde görülmeyen büyüklükte satışlar yapılmaya başlandı.

Kurdaki harekette de benzer isimler öne çıktı

BORSADA yaşanan çalkantı, Türk varlıklarına yönelik algıyı bozarken Türk Lirası da bundan etkilendi. Bakan Albayrak’ın konuşmasının ardından gerçekleştirilen operasyonun etkisiyle dolar/TL yeniden 4.80’in üzerine tırmandı. Tabii bunda yine aynı isimlerin attığı adımların da katkısı oldu. Bankacılar bu hafta döviz piyasasında yapılan alımların genele yayılmış yabancı ağırlıklı olduğunu belirtti. Alım yapan kurumlar arasında Citibank, Deustsche Bank ve HSBC isimleri öne çıktı.

İLK HEDEF GARANTİ’YDİ
Bu satışlara kimin aracılık ettiğine bakıldığında ise ABD merkezli Merrill Lynch’in öne çıktığı görüldü. Salı günü borsada 11.6 milyar lirayla rekor işlem hacmine ulaşılırken bu rekorda Merrill Lynch’in yaptığı ‘stratejik’ satışlar etkili oldu. Merrill Lynch aracılığıyla Salı ve Çarşamba toplam 1.2 milyar liralık satış yapıldı. Söz konusu günlerde Merrill Lynch 130 milyon adet Garanti Bankası hissesi sattı. Bu satış hem BIST 100 hem de bankacılık endeksinde sert düşüş yaşanmasına sebep oldu.

Kaynak:AKŞAM

Share
402 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.