Borcunu Rüzgarla Ödeyecek | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

08 Ağustos 2018

Borcunu Rüzgarla Ödeyecek

Hakkındaki batıyor iddialarını yalanlayan Ali Ağaoğlu, 200 milyon dolar borcu olduğunu,  üretimde olan iki RES projesini satıp borcumun tamamını kapatacağını, yatırımlara da devam ettiğini söyledi.

Ağaoğlu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, hem hakkında çıkan batıyor iddialarına yanıt vermek hem de yeni yatırımlarını anlatmak için bir basın toplantısı düzenledi. Dünyada ve Türkiye’de yaşanan siyasi ve ekonomik sorunların her kesimi etkilediğini belirten Ağaoğlu, “Dünyanın da Türkiye’nin de güllük gülistanlık olmadığını zaten biliyoruz. Ancak bu böyle diye kabuğumuza çekilip seyirci kalamayız. Oturup ağlamak bize göre değil. Binlerce çalışanımız var. Gerekirse bazı varlıklarımızı satıp yolumuza kral gibi devam ederiz. Biz işimizin başındayız. İşadamı olarak çarkların dönmesini sağlayacağız. Her şeyi devletten beklemek de mümkün değil. İşadamları da üzerine düşeni yapmalı” dedi. Kendilerinin her zaman piyasaların dalgalanmaya girdiği dönemlerde hamle yaptıklarını dile getiren Ağaoğlu, bu dönemde de beklemediklerini, yeni bir proje planladıklarını dile getirdi.

‘YÜZDE 100 YERLİYİM’ 
Haklarında çıkan mali sorun var haber ve söylentilerine cevap veren Ağaoğlu, “Maalesef biraz başarıyı kıskanan bir toplumuz. Bir sporcu dünya çağında başarı elde eder, ona bir şeyler addetmeye çalışırız, bir sanatçımıza bir şeyler uydurmaya çalışırız. Başarıyı kıskanan bir toplum olduk. Sektörde en ufak birşey olduğu zaman bizim adımız geçiyor. Biraz ölü sevici bir toplum mu olduk bilmiyorum. Böyle de bir toplum olarak eksikliğimiz var. Türkiye’ye ben her zaman güvendim ve güveniyorum. Bütün varlığım Türkiye’de. Yüzde 100 yerli ve milliyim. Yurtdışında bir lira varlığım ve param yok” diye konuştu.

KRİZ KAHİNİYLE 8 SAAT GÖRÜŞTÜ
KRİZ kâhini olarak da bilinen ünlü ekonomist Nouricl Roubini’yi hafta sonu İstanbul’da evinde ağırladığını ve 8 saat görüştüklerini belirten Ali Ağaoğlu, “Roubini’den aldığım bilgilere göre ABD de gelecekte duvara toslayacak. Türkiye’nin ise geleceğini parlak görüyor. Yatırım yapılabilir bir ülke olarak değerlendiriliyoruz” dedi.

17 MİLYARLIK VARLIK 
Türkiye’nin gelecekte önünün açık olduğuna gönülden inandığını vurgulayan Ağaoğlu, şirket olarak da yatırımlara devam edeceklerinin altım çizdi. Ağaoğlu, “Şu anda bilanço büyüklüğümüz 17 milyar lira. Yani 17 milyar liralık mamul, yarı mamul duran varlıklarımız var. Bunun haricinde 18 enerji şirketimiz var. Şahsi mal varlığımız hariç. Enerjide yatırımlara devam ediyoruz. Her alanda yatırımları sürdürüyoruz. Paraya ihtiyacım olursa malımla vedalaşmasını bilen bir insanını. Fiyatını bulunca ceketim dahil her şeyi satarım. Malımla duygusal bağım yok. Kısa vadeli yükümlülüğümüz fazla değil. Uluslararası İstanbul Finans Merkezi’ni yapıyoruz. Orada ciddi yatırım yaptık, orası biraz aksadı. Onun finansal yükünü taşıyoruz ama benim tüm borcum finans
merkezine yatırdığım paranın yarısı bile değil. Orada yaklaşık 400 milyon lira borç kapattık. Biz hep özkaynakla çalışan bir şirketiz” dedi.

BORCUM 200 MİLYON DOLAR 
Ağaoğlu, sosyal medyada konkordato ilan edeceğine dair söylentileri anımsatarak, “Böyle bir şey yok. Belki en az borcu olan şirketlerdenim. Toplam borcumuz bilançomuzun yüzde 10’u bile değil” dedi. Finans merkezine ortak olmak için ciddi talepler olduğunu dile getiren Ağaoğlu, ancak bu yatırımcı grupların muhatap olarak kamuyu görmek istediğini, bunun sağlanması halinde ciddi yatırımcılar ve ortaklar geleceğini vurguladı.

Ağaoğlu, “Finans merkezine 400 milyon dolar yatırım yaptım. Şu andaki toplam borcum bunun yansı bile etmiyor. Yaklaşık 200 milyon dolar. Kaldı ki 400 milyon liralık bir banka borcunu da kapattım. Şu anda en karlı iş yenilenebilir enerjide. Üretimde olan iki RES projesini satıp borcumun tamamını kapatacağım” dedi.

Kaynak: HÜRRİYET

Share
335 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.