Borçlar Gecikiyor Ödeme Süreleri Uzuyor | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

03 Ekim 2018

Borçlar Gecikiyor Ödeme Süreleri Uzuyor

Türkiye’de fonlamanın yetersiz oluşu ve alıcıların faturalarını ödememesi nedeniyle ödeme süresi 2017’de 84 günken bu yıl 91 güne fırladı

Ticari alacak sigortası şirketi Atradius’un raporuna göre,Türkiye’de fonlama yetersizliği ve ödemelerdeki gecikmelerin bir sonucu olarak 2018’de ortalama ödeme süresi bir hafta uzadı.
Atradius’un hazırladığı ve Türkiye’deki ödeme alışkanlıklarını Doğu Avrupa ülkeleri ile karşılaştırmalı olarak inceleyen “Ödeme Davranışları Barometresi-Eylül 2018” raporuna göre; Türkiye, 2018’de Doğu Avrupa ülkeleri arasında gecikmiş ödemelerden en çok etkilenen ülke oldu ve ortalama ödeme süresi 2017’deki 84 günden, 2018’de 91 güne çıktı. Bu rakam, araştırma kapsamındaki 7 Doğu Avrupa ülkesinde (Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya, Romanya, Slovakya ve Türkiye) ise ortalama 55 gün oldu.

Faturalar ödenmiyor
Yurtiçi ödeme gecikmelerinin ana nedeni yüzde 67.2’lik oranla fonlama yetersizliği olarak gösterilirken, ikinci neden olarak ise yüzde 32.2’lik oranla alıcıların faturaları geç ödeyerek bir tür finansman enstrümanı haline getirmesi öne çıktı.
Araştırmada, 2018’in Türkiye için vade ertelemelerinin sıklaştığı ve ödeme gecikmelerinde artışların yaşandığı bir yıl olduğunun altı çizildi. Türkiye, Doğu Avrupa ülkeleri arasında yüzde 31.6 oranla tahsilat gecikmelerinin gelir kaybına yol açtığını bildiren katılımcı oranının en yüksek olduğu ülke oldu.

En yavaşı inşaat
Araştırmaya göre Türkiye’deki tedarikçiler en yavaş ödeme yapan müşterilerinin, dayanıklı tüketim malları ve inşaat sektöründeki müşterileri olduğunu belirtirken; vadeden sonra ortalama 37 ile 42 gün içerisinde ödeme yaptıklarını kaydetti.

‘Daha dikkatli olmalıyız’
Allianz Yönetim Kurulu Başkanı ve eski Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran Symes, “Kriz ortamında yapılabilecek en büyük hata kısa vadeye odaklanmaktır. Ben kariyerimde bunun çok örneklerini gördüm. Yetenek havuzunu beslemekten vazgeçmek veya çağın teknolojilerine yatırım yapmaya ara vermek… Bunlar çok kötü şeyler. Bunu yapmayalım. Çünkü yıkıcı teknolojilerin dönüştüreceği bir gelecek bizi bekliyor” dedi

Burada, Türkiye ekonomisinin içinden geçtiği çalkantılı dönemden güçlenerek çıkabileceğini ifade eden Symes, “Adına ne dersek diyelim, kriz, çalkantı, resesyon… Bu dönem, kötü dönemler oldukça zordur ama doğru stratejiyle atlatılabilir” diye konuştu.

Symes, ‘Türkiye’de iş yapan yerli ve birçok uluslararası şirketin önemli kriz tecrübesi olmasına rağmen bugün her zamankinden daha dikkatli, akıllı, fedakâr ve hızlı olmalıyız. Çünkü dijital dönüşüm, potansiyelimizi kullanmayı yıllarca beklemeye izin vermeyecek kadar dinamik. Nasıl mı? Bence hız ve eylem iki anahtar kelime” diye konuştu. Türkiye’den göç edenlerin sayısının 2017’de bir önceki yıla göre yüzde 42.5 arttığını belirten Symes, “Bu biz kalanları oldukça acıtan bir tablo” ifadesini kullandı.

Kaynak:Cumhuriyet

 

Share
581 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.