Borç Sorunumuz Yok | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

25 Eylül 2018

Borç Sorunumuz Yok

Türkiye’nin borçluluk konusunda spesifik hiçbir sorunla karşı karşıya olmadığını belirten Bakan Berat Albayrak, “Rakamlardan bahsedildiğinde çok rahatız” dedi. Bakan Albayrak gerekmesi halinde bankalara destek vermeye hazır olduklarını da ifade etti..

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye’nin borçlanma bakımından diğer yükselen piyasa ekonomileri ve dünya ortalamasından daha iyi durumda olduğunu belirterek, “Türkiye kamu, hanehalkı ya da özel sektör borçları noktasında spesifik hiçbir sorunla karşı karşıya değildir” dedi.

TÜRKİYE EN İSTİKRARLI ÜLKE
Albayrak, ABD Ticaret Odası, Turkish Heritage Organization, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği işbirliğiyle New York’ta düzenlenen “Türkiye’nin Finansal Reformları ve Türk Ekonomisi” temalı konferansta Amerikan iş dünyası temsilcilerine hitap etti. Dünyanın yüzyıllardır en zorlu bölgelerinden birinde yer alan Türkiye’nin, en istikrarlı ülke olarak öne çıktığına işaret eden Albayrak, “Özellikle ekonomide 16 yılda başarı hikâyesi yazıldı” dedi.

BORÇLULUK YÜKSEK DEĞİL
“Rakamlardan bahsedildiği zaman çok rahatız” diyen Bakan Albayrak, “Türkiye’de kamu borcunun GSYH’ye oranı yüzde 28. Bu oran gelişen ülkelerde yüzde 49, OECD ortalaması ise yüzde 110. Hanehalkı borçlanmasının GSYH’ye oranı, Türkiye’de yüzde 16, gelişen ülkelerde yüzde 36 ve küresel ortalama yüzde 60. Türkiye, bu alanda da iyi” dedi.

VATANDAŞ TL İLE BORÇLANDI
Albayrak, Türk halkının daha önce yaşanan krizlerden alınan dersler sayesinde TL üzerinden borçlandığını, bu nedenle döviz kuru artışından etkilenmediğini söyledi. Albayrak, Türk özel sektörünün borçlarının GSYH’nin yüzde 65’ine tekabül ettiğini, bunun diğer yükselen ve gelişen ülkelerde yüzde 94’e ulaştığını ifade ederek, “Her şeyi hesaba kattığımızda, Türkiye kamu, hanehalkı ya da özel sektör borçları noktasında spesifik hiçbir sorunla karşı karşıya değildir” dedi.

GÖSTERGELERDE ÇOK RAHATIZ
Türkiye’nin makroekonomik göstergeler noktasında çok rahat olduğunu belirten Albayrak, “Geçen yılın temmuz ayında ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 58.7 iken, bu oran Temmuz 2018’de yüzde 70.1’e yükseldi. Ağustos 2017’de yüzde 69.1 olan oran, bu yılın ağustos ayında 83.3’e çıktı” dedi.

İHTİYAÇ OLURSA BANKALARA DESTEĞE HAZIRIZ
Bankacılık sektörüne ilişkin borçların GSYH’ye oranının yüzde 26 olduğunu belirten Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye’nin bu alanda da diğer yükselen piyasa ekonomileri ve dünya ortalamasından daha iyi bir performans gösterdiğini kaydetti. Bununla birlikte, Türkiye’nin ekonomik kırılganlıklar konusunda proaktif bir yaklaşım takınacağını belirten Albayrak, bankacılık sektöründe son dönemde yaşanan gelişmeler nedeniyle ihtiyaç oluşması durumunda Türk hükümetinin gereken desteği vermeye hazır olduğunu söyledi.

11 EYLÜL’DEKİ ACININ 100 KATINI 15 TEMMUZ’DA YAŞADIK
Son 16 yılda, AK Parti hükümetleri için ekonominin her zaman birinci öncelik olduğunu belirten Albayrak, buna karşın Türk hükümetinin, 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından önceliği ulusal güvenliğe vermek zorunda kaldığını söyledi. Albayrak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ben 11 Eylül 2001 döneminde New York’ta yaşıyordum. Nasıl bir travma yaşadığınızı iyi biliyorum. 11 Eylül’de yaşadığınız acının, onlarca, hatta yüzlerce katını tecrübe ettiğimizi bilmelisiniz.”

DÖNÜŞÜM TEMMUZ AYINDA BAŞLADI
Yeni Ekonomi Programı (YEP) ile hedeflenen dönüşümün temmuz itibarıyla başladığına işaret eden Albayrak, son verilerin bunu desteklediğini kaydetti. Bütçe disiplini ve fiyat istikrarının ekonomi politikalarının ana sütunlarını oluşturduğunu kaydeden Albayrak, Merkez Bankası’nın attığı son adımlarla bağımsızlığına yönelik spekülasyonları sona erdirdiğini söyledi.

Share
547 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.