Boğazdaki 60 Yalı Satılık | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

25 Eylül 2018

Boğazdaki 60 Yalı Satılık

Türk Lirası’ndaki dalgalanma İstanbul Boğazı’nda bulunan yalılara da ilgiyi arttırdı. Çoğunlukla Katarlıların almak istediği 60 yalı şu an satışta. Fiyatları 4.5 milyon ile 95 milyon dolar arasında değişen yalıların yanı sıra 40’a yakın yalı dairesi de satışta. Yalı dairelerinde fiyatlar da 1.7 ile 12 milyon dolar arasında.

İSTANBUL Boğazı’nda 60 yalı satılmayı bekliyor. Yalıların fiyatları 4.5 milyon dolar ile 95 milyon dolar arasında değişiyor. Yalılara en büyük ilgiyi ise Katarlılar gösteriyor. İstanbul Boğazı’nın eşsiz manzarasının en önemli unsurlarında biridir yalılar. Boğaz’ın incisi niteliğindeki yalüardan 60T yeni sahibini bekliyor. Osmanlı döneminden beri üst gelir grubunun göz bebeği olan yalılar, genellikle sessiz sedasız satılıyor. İstanbul Boğazı’nın her iki yakasında 366’sı tarihi eser niteliğinde 600 yalı yer alıyor. Bunların 30’u tarihi eser değerinde olan 60 yalı şu anda yeni sahibini bekliyor. Aynı zamanda 40’a yakın da yalı dairesi satışta. Yalı ve yalı dairesi fiyatlarında en büyük etken lokasyon, tarihi değer ve rıhtım uzunluğu… Avrupa Yakası’nda Bebek ve Yeniköy, Anadolu Yakası’nda ise Vaniköy, Kandilli ve Anadolu Hisarı’ndaki yalılar çok değerli. Satılık 60 yalının fiyatları 4.5 milyon dolarla 95 milyon dolar arasında değişirken, yalı dairesi fiyatları ise 1 milyon 750 bin dolar-12 milyon dolar arasında.

KATAR’DAN TALEP
Ayıkcan Emlak Gayrimenkul Danışmanı Sinem Ayıkcan Yılmaz, yabancıların yalılara son dönemde ilgisinin yoğun olduğuna dikkat çekti. Yılmaz, şunları söyledi: “Yabancıların şöyle bir düşüncesi var; dolar çok yükseldi, bizim paramız TL bazında çok kıymetli, burada da mülkler TL ile satılıyor, o yüzden benim şansım daha fazla ve çok daha iyi bir mülk alabilirim. Doların çok fazla artmasıyla yalı satışlarında müşterilerin beklentilerinde düşüş oldu. Artık yeni bir kanun çıktı, dolar ve Euro telaffuz edemiyoruz, dolayısıyla şu anda rakamların hepsini TL’ye çevirmek durumundayız. Yerli müşteriler yüzde 40, yüzde 50’ye varan indirimler talep ediyorlar. Bu sadece yalılar için geçerli değil, tüm Boğaz hattı için söyleyebilirim. Yabancılar için ev sahipleri indirimi geçerli kabul etmiyor. Türkiye’de yaşayanları ve yurtdışında yaşayanları ayrı kategorize etmiş durumdalar. En çok Arap ülkelerinden talep var. Özellikle Katar’dan çok fazla talep geliyor. Daha önce Katarlılara çok önemli iki yalı satıldı. Biri Sarıyer’deki Kocataş Yalısı, Yeniköy’deki Şehzade Burhaneddin Efendi Yalısı. O tarz mülkler zaten boğazda çok az. Belki bir tane çok değerli olan aslında sahil sarayı olarak nitelendirebileceğim Zeki Paşa Yalısı var. O tarz mülkler çok ciddi anlamda talep görüyor. Daha çok çevreden görünmeyen, büyük ailelerin yaşayabileceği tarzda mülkler talep ediliyor. Villalara da çok ciddi anlamda talep geliyor.”

EVRAKA DİKKAT EDİN
Sinem Ayıkcan Yılmaz, yalı alacak olanları öncesinde Boğaziçi İmar Müdürlüğü’nden mülkün evrakının araştırılması konusunda uyarıyor. Yılmaz, “Yalı eğer tarihi eser vasfındaysa ayrıca Anıtlar Kurulu’na gidip bakılması gerekiyor. Sonuçta ne aldığınızı bilmeniz gerekiyor. Sadece yalılar için değil, Boğaz hattının genelinde imara aykırılıklar var. Anıtlar Kurulu’na gidilip, ‘projesinde aykırılıklar var mı, tescilli mi?’ diye bakılması gerekiyor. İster Anıtlar Kurulu na tabi olsun, ister olmasın, Boğaz hattında, Boğaziçi İmar Müdürlüğünün onayını almadan hiçbir şekilde, hiçbir şey yapamazsınız. Bu sadece tarihi eserlere özel bir durum değil. Tüm Boğaz hâttındaki gayrimenkullerin, dışına bir boya dahi yapacak olsanız, bazen iç yüzey için de geçerli, Boğaziçi imar Müdürlüğünden onay alması gerekiyor. Eğer tarihi eser vasfı varsa buna bir de Anıtlar Kurulu da ekleniyor” diye konuştu.

BOĞAZDA KAÇ YALI VAR?
İSTANBUL Boğazı nda Sarıyer de 136. Beykoz da 109, Üsküdar da 84. Beşiktaş’ta ise 37 tarihi eser niteliğinde yalı var. Boğaz daki birinci sınıf tarihi yalı sayısı Beykoz da 18, Üsküdar da 24. Sarıyer’de 41 ve Beşiktaş’ta 6 olmak üzere 89 adet. İkinci sınıf tarihi yalıların dağılımı ise Beykoz da 64. Üsküdar’da 20, Sarıyer de 74 ve Beşiktaş’ta 30 olmak üzere 208 adet. Üçüncü sınıf tarihi eser niteliği taşıyan yalılar ise Beykoz da 27, Üsküdar da 20, Sarıyer de 21. Beşiktaş’ta ise bir olmak üzere toplam 69 adet.

Kaynak: HÜRRİYET

Share
561 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.