Bir haftada 4 şeker fabrikası özelleştirildi  | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

10 Nisan 2018

Bir haftada 4 şeker fabrikası özelleştirildi 

Geçen hafta Niğde Bor ve Kırşehir Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesinin ardından, dün iki tesis daha ihaleye çıktı. Çorum Şeker, 528 milyon liraya Safi Katı Yakıt Sanayi’ye satılırken, Yozgat Şeker 275 milyon lirayla Doğuş Yiyecek A.Ş.’nin oldu. 

Geçtiğimiz haftalarda başlanan şeker fabrikalarının ihale sürecine ilk dahil olan tesis Niğde Bor Şeker Fabrikası oldu. İhalenin açık artırma bölümünde Doğuş Çay ile Kayseri Şeker yarıştı. Üç elemeli tur sonrasında gerçekleştirilen açık artırmada başlangıç tutarı 245 milyon lira, artırım aralığı ise 1 milyon lira olarak belirlendi. Açık artırmanın sonunda en yüksek teklifi, 336 milyon lira ile Doğuş Yiyecek ve İçecek Üretim Sanayi Ticaret AŞ verdi.

Aynı gün ikinci özelleştirilme ise Kırşehir Şeker Fabrikası’nda gerçekleşti. İhaleye katılan firmalar arasında Doğuş Yiyecek İçecek, Yılmaz Çağlayan Oğullan Un Sanayi, Safi Katı Yakıt Sanayi, Kayseri Şeker Fabrikaları, Mutlucan Tuz, Tutgu Gıda, Albayrak Turizm Seyahat, Fernas İnşaat, Bergiz İnşaat, Eksim Yatırım Flolding ve Çağlayanlar Enerji vardı. İhale 200 milyon TL’den başlarken 330 milyon TL ile Tutgu Gıda kazandı. Öte yandan dün iki fabrika daha özelleştirildi. Özelleştirme İdaresinde (ÖİB), kurumun Başkan Yardımcısı Bekir Emre Haykır başkanlığında pazarlık usulüyle gerçekleştirilen Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ’ye (Türkşeker) ait Çorum Şeker Fabrikası ihalesine, MBM Enerji
İnşaat Turizm Emlak Petrol Nakliye Sanayi ve Ticaret AŞ, Kayseri Şeker Fabrikası AŞ, Doğuş Yiyecek ve İçecek Üretim Sanayi Ticaret AŞ, Tutgu Gıda Turizm İnşaat İmalat İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti, Fernas İnşaat AŞ, Albayrak Turizm Seyahat İnşaat Ticaret AŞ, Safî Katı Yakıt Sanayi ve Ticaret AŞ, Ekmekçioğulları Metal ve Kimya Sanayi Ticaret AŞ katıldı.

İhalede ilk olarak kapalı zarflarda demesiz teklifler alındı. Üç elemeli tur sonrasında gerçekleştirilen açık artırmada başlangıç tutarı 441 milyon lira, artırım aralığı da 1 milyon lira olarak belirlendi. Açık artırmanın sonunda en yüksek teklifi. 528 milyon lirayla Safı Katı Yakıt Sanayi ve Ticaret AŞ verdi. Ardından Yozgat Şeker Fabrikası için ihaleye gidildi, ihaleye, İş-Kaya İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ, Erser Grup Tarım Ürünleri Sanayi ve Ticaret AŞ-Sterk Plast Ltd. Ortak Girişim Grubu, Bergiz inşaat AŞ, Doğuş Yiyecek ve içecek Üretim Sanayi Ticaret AŞ, MBM Enerji İnşaat Turizm Emlak Petrol Nakliye Sanayi ve Ticaret AŞ, Albayrak Turizm Seyahat İnşaat Ticaret AŞ katıldı, ihalede ilk olarak kapalı zarflarda demesiz teklifler alındı. Üç elemeli tur sonrasında gerçekleştirilen açık artırmada başlangıç tutarı 244 milyon lira olarak belirlendi. En yüksek teklifi, 275 milyon lirayla Doğuş Yiyecek ve içecek Üretim Sanayi Ticaret AŞ verdi.

 14 ŞEKER TESİSİ SATILACAK 
Türkiye 14 şeker fabrikasının özelleştirilme sürecine girilmesi ile bu alandaki sorunlarını da masaya yatırdı. Yaklaşık iki ay önce başlayan bu süreçte nişasta bazlı şekerin (NBŞ) sağlığa zararları bir defa daha gün yüzüne çıkarken pancardan elde edilen şekerin de Türkiye ekonomisi ve insan sağlığı açısından stratejik öneme sahip olduğu görüldü.

Şeker fabrikalarının özelleştirilme kararıyla birlikte, nişasta bazlı şekerin (NBŞ) artacağı düşünülüyordu. Fakat, fabrikaların satış gündeminin ardından en zararlı tatlandırıcı olan NBŞ’nin kotası düşürüldü.

KARAR

Share
408 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.