Binaların dayanıklılığını artıracak çözelti  | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

12 Kasım 2018

Binaların dayanıklılığını artıracak çözelti 

DÜZCE Üniversitesinde (DÜ) görevli akademisyenler, hem beton içine konulan demirin ömrünü uzatmak hem de yapıların depreme dayanıklılıklarını artırmak amacıyla “pas önleyici çözelti” geliştirdi.

Depreme dayanıklı yapılar üzerine çalışan DÜ Mühendislik Fakültesi makine ve inşaat bölümü akademisyenleri Doç. Dr. Hüsnü Gerengi ve Prof. Dr. Yılmaz Koçak, fakültenin korozyon laboratuvarında yapılan deneylerde, ürettikleri “Ekolojik Korozyon Inhibitörleri” ile paslanmanın önüne geçmeyi başardı.

Uzun soluklu denemeler sonucunda başarıya ulaşan akademisyenler, Bilimsel Araştırma Projeleri’ne (BAP) başvurarak destek aldı. TÜBİTAK’a da gönderilen projenin ön onayı alındı. Çözeltinin kısa sürede üretim aşamasına geçilerek inşaat sektöründe kullanılması hedefleniyor.

Şu an Ar-Ge çalışmaları yürütülen ve sonraki süreçte ürün geliştirme aşamasına geçilerek, tüm beton santralleri ve inşaat firmalarıyla ürünü kullanma çalışması yapılacak. Ürün, özellikle deniz kıyısındaki kentlerde yapılan binalar ve hava kirliliğine maruz kalan bölgelerde kullanılması hedefleniyor.

Kaynak: MİLAT

Share
185 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.