Binalarda Gürültüyle Mücadele Dönemi | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

01 Haziran 2017

Binalarda Gürültüyle Mücadele Dönemi

Binalara insanların ruh sağlığı ve huzurunun sağlanması için gürültü kriterleri getirildi. Gürültüye karşı önlem alınmayan binalara yapı ruhsatı verilmeyecek.
indergi_Binalarda Gürültüyle Mücadele Dönemi1Binaların dışından veya içinden kaynaklanan gürültülerin, kişilerin huzur ve sükûnuna, beden ve ruh sağlığına olumsuz etkilerini en aza indirecek iyi işitme ve algılama koşullarının sağlanması için, tasarım, yapım, kullanım, bakım ve işletim bakımından uyulacak kuralları belirliyor.
Binalara insanların ruh sağlığı ve huzurunun sağlanması için gürültü kriterleri getirildi. Gürültüye karşı önlem alınmayan binalara yapı ruhsatı verilmeyecek. Buna göre tesis ile işletmelerde iç mekanlarda insanların maruz kaldığı ulaşım, sanayi, yapım ve insan kaynaklı gürültüler gibi dış çevre gürültülerinin ve yapı içinde oluşan komşuluk gürültüleri, darbe sesleri, mekanik sistem ve servis ekipmanlarının gürültüleri ile cihazlardan yayılan mekanik titreşimlerin kontrol altına alınmasına yönelik önlemlere ilişkin temel kuralları kapsıyor. Yönetmelik, konferans, konser, sinema ve tiyatro salonu gibi özel kullanımların salon akustiği tasarımı konularını ve hesaplarını kapsamayacak.

Share
404 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.