Bilgi ve Kimlik Hırsızlığının Sonu Olacak | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

23 Kasım 2018

Bilgi ve Kimlik Hırsızlığının Sonu Olacak

Kripto para uygulamalarıyla hayatımıza girecek olan Blockchain teknolojisinin finansal enstrümandan daha fazlası olduğu, Türkiye’de İsviçre Ticaret Odası Derneği’nin Ekonomik Forumunda kabul gördü, kavram her yönüyle ele alındı. Bir yandan kişisel verilere yoğun saldırı yaşarken, toplantıda ele alınan yönleriyle, Blockchain’in gelecekte iş dünyası, siyaset ve kamuda etkin ve güvenilir bir ortam yaratacağı ifade edildi.

Blockchain teknolojisinin bütün dünyada tehdit unsuru haline gelen kimlik hırsızlığıyla başa çıkabilmenin önemli ve etkili bir yolu olduğu ifade ediliyor Kişisel bilgilerin yasal olmayan yollarla ele geçirilmesi anlamına gelen kimlik hırsızlığı; mağdurun finansal anlamda çökertilmesi ve itibarının zedelenmesi gibi olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Geleneksel metotlarla çoğunlukla teknoloji kullanılarak gerçekleşen kimlik hırsızlığı, siber suçlar emniyet birimleri tarafından yakından takip ediliyor. Bu alandaki suç oranlarının artmasıyla yeni yöntem arayışları da hızlandı.

İstanbul’da düzenlenen, “Blockchain Türkiye’deki ve Global Ekonomik Modelleri Nasıl Değiştirecek?” başlıklı Ekonomik Forum’da, ithalat, ihracat, bankacılık, hukuk ve sözleşme süreçleri gibi iş yapma metotlarının hızlanmasını sağlayacak Blockchain teknolojisinin sağlıktan sosyal güvenliğe kayıtların, kurumlar arasında kimlik bilgilerinde herhangi bir kayıp yaşanmadan kolayca paylaşılmasına imkan vereceği bilgisi de paylaşıldı.

Türkiye’de İsviçre Ticaret Odası Derneği’nce düzenlenen Ekonomik Forum’da moderatörlük yapan, ekonomist-yorumcu Atilla Yeşilada, güvenlik sorunlarının özellikle sosyal medyada tehlikeli boyutlara ulaştığına dikkat çekti. Panel öncesi konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Atilla Yeşilada, “Blockchain’e ilişkin çalışmalar derinleşiyor. Türkiye’de de etkilerini yakında günlük yaşantımızda hissediyor olacağız. Bunların başında ticaret olduğu kadar, kişisel verilerin korunması gelecek” dedi.

Panelde konuşan Unitalent Kurucusu ve CTO’su Bardia M. Zanganeh de kırılamayan bir sistemi olduğu için güvenli kabul edilen Blockchain teknolojisinin, bilgi ve kimlik hırsızlığı konusunda Türkiye’de neden hemen kullanılmadığı yönündeki soruları yanıtladı. Zanganeh  “Blockchain henüz yeni bir teknoloji ve hangi sistemin kullanılacağı tam olarak bilinmiyor. Bankalara bu yönde bir baskı yok. Bekleyelim, görelim mantığı yürütülüyor. Diğer yandan Ar-Ge çalışmaları sürüyor. 10-15 yıl gibi bir süre gerekebilir ” dedi.

İnsan Davranışlarını da Değiştirecek

Blockchain ile sadece teknolojik olarak değil insan davranışları anlamında da değişiklik olacağını anlatan Zanganeh “Geleceğe baktığımızda nasıl değer yaratabiliriz? Bu değerleri nerelerde yaratabiliriz” gibi sorular ortaya çıkıyor. Sanal ortamda kullanımını artırabilir ve otomatiğe bağlayabiliriz. Şeffaf bir ortam oluşturacağı için değer yaratabilir bir teknoloji olacaktır. Ancak teknoloji geliştikçe karmaşık sorunlara cevap verebilecek” diye konuştu.

Credit Suisse Uluslar arası Varlık Yönetiminde Kıdemli Hisse Senedi Araştırma Analisti olarak görev yapan ve kendi sektörünün dışında Blockchain teknolojisi araştırmalarına destek veren, Credit Suisse Araştırma Başkan Yardımcısı Samuel Traub da panelin konuşmacıları arasındaydı.

Samuel Traub karmaşanın olduğu ortamlarda, Blockchain’in yardımcı olabileceğini ifade etti. Traub “Bir mutabakat sistemi olarak Blockchain hızla yaygınlaşıyor. Günümüzde saniyeler içinde hisse senedi alabiliyorsunuz ama sisteme işlemesi zaman alıyor. Blockchain teknolojisi ile işlemler hızlı yapılabilir olacak. Ortadan aracılar çıkacak. Blockchain ile zincire güveniyor, sahtecilik olmayacağını biliyorsunuz. İş süreçleri de hızlanıyor” diye konuştu.

Yasal çerçevenin çok önemli olduğunu ifade eden Traub, “Mesela bu teknolojinin para aklama ile ilgili kanunlara uyması gerekiyor” dedi.

Yeni İmkanlar Yaratacak

Smart Valor İş Geliştirme Direktörü Felix Simon ise bu  teknoloji ile yeni imkanlar yaratma olasılığı bulunduğunu belirtti. Kariyerinde kripto paralar konusunda geniş deneyime sahip olan Simon “İnternet gibi Blockchain’in de kendini zamanla ispatlayacağını düşünüyorum” dedi.

Deloitte İsviçre Zürih Bölgesinden Sorumlu Direktörü Burak Yetişkin, sözkonusu teknolojinin en önemli yönünün değerin aktarılması ve paylaşılması olduğunu ifade etti.  Burak Yetişkin, Blockchain’in güven üzerine bir sistem olduğunu ve her şeyin otomatik olarak yapılabildiğini belirterek, “IBM gibi dev firmalar, yoğun olarak Blockchain teknolojisi üzerine çalışıyor” dedi.

Avrupa, Afrika ve Latin Amerika’da gelişmekte olan teknolojiler alanında global stratejik fırsatları tespit edip geliştirmekten sorumlu olan Burak Yetişkin, Blockchain’deki global trendler hakkında sahip olduğu bilgiye ilişkin sunumuyla, Türkiye’de İsviçre Ticaret Odası Derneği’nin Ekonomik Forumu’nun katılımcılarını bilgilendirdi.

Share
338 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.