Beyoğlu'ndan Sıfır Atık Projesine Tam Destek | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Beyoğlu’ndan Sıfır Atık Projesine Tam Destek

Beyoğlu Belediyesi tarafından doğal kaynakların korunması amacıyla 2007 yılında başlatılan Atık Toplama Kampanyası genişletildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde hayata geçirilen ‘Sıfır Atık Projesi’ kapsamında başlatılan yeni kampanya ile ilçenin farklı noktalarındaki meydanlara, sokaklara, iş yerlerine ve evlere atık toplama üniteleri bırakılmaya başlandı. Beyoğlu’nda yıllık 23 bin ton olan geri dönüştürülebilir atık toplama kapasitesini 30 bin tona çıkartacak olan proje Taksim Meydanında düzenlenen etkinlikle basına tanıtıldı.

ÖĞRENCİLER GERİ DÖNÜŞÜM KONUSUNDA BİLGİLENDİRİLDİ

Geri dönüştürülebilir atıkların toplanarak ekonomiye yeniden kazandırılması konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen etkinlik renkli görüntülere sahne oldu. Beyoğlu’ndaki okullardan katılım sağlayan çok sayıda öğrencinin geri dönüşüm konusunda bilgilendirildiği etkinlikte katılımcılara, Sıfır Atık Projesi ile birlikte poşet kullanımını da azaltmak amacıyla içerisinde geri dönüşüm konusunda bilgilendirici materyallerin olduğu bez torbalar hediye edildi. Etkinliğe Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, TBMM İdare Amiri ve AK Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan, AK Parti Beyoğlu Belediyesi Başkan Adayı Haydar Ali Yıldız, Beyoğlu Kaymakamı Mustafa Demirelli, AJ Geri Dönüşüm CEO’su Abduljalil Ali Ali Al Sharifi ve Beyoğlu İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemil Sarıcı’nın yanı sıra çok sayıda öğrenci katıldı.

0 ATIK PROJESİ ARTIK BİR DÜNYA PROJESİDİR

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan etkinlikte yaptığı konuşmasında, 0 Atık Projesi’nin bir dünya projesi olduğunu belirterek, “Dünyanın ve Türkiye’nin gündeminde olan bir proje. Bu anlamda Sayın Emine Erdoğan Hanımefendiye saygılarımızı sunuyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye’de doğaya ve çevreye duyarlı bir ülke olma sürecinde çok ciddi adımlar atılıyor. Bu çerçevede Beyoğlu Belediyesi olarak biz de yabancı bir yatırımcı ile birlikte ciddi bir yatırım yaptık. Özellikle tekstil atıkları başta olmak üzere elektronik, cam, kağıt gibi atıkları olabildiğince merkezinde ayrıştırmayı gerçekleştirmek suretiyle çevremize, ekonomimize katkı sağlayacak bu adımı atmış olduk. Hayırlı ve uğurlu olsun.” dedi.

23 BİN TON OLAN KAPASİTENİN 30 BİN TONA ÇIKARTILMASI HEDEFLENİYOR

Beyoğlu Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından “Her Atık Çöp Değildir Yarınlar Çöpe Gitmesin ” sloganıyla 2007 yılında hayata geçirilen Atık Toplama Kampanyası ile yıllık ortalama 21 bin 600 ton Ambalaj atığı, 3 ton pil, 360 ton atık cam, 300 ton atık yağ ve 12 ton elektronik atık toplanıyordu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde hayata geçirilen ‘Sıfır Atık Projesi’ kapsamında başlatılan yeni kampanya ile Beyoğlu’nda yıllık 23 bin ton olan geri dönüştürülebilir atık toplama kapasitesinin 30 bin tona çıkartılması hedefleniyor.

İLÇENİN DÖRT BİR YANINDA ATIK GETİRME MERKEZLERİ OLUŞTURULACAK

‘Sıfır Atık Projesi’ kapsamında başlatılan yeni kampanya ile Atık Toplama Kampanyası ilçenin dört bir yanına yayılacak. Çıksalın Meydan, Kızılay Meydan, Kalaycı Bahçe Meydan, Cihangir Parkı, Okçular Tekkesi ve Semt Konaklarının yanı sıra sokaklara, iş yerlerine ve evlere atık toplama üniteleri bırakılacak. Bu sayede ambalaj, tekstil, elektronik, pil ve cam atıkları toplanarak yeniden ekonomiye kazandırılacak.

GİYSİ VE TEKSTİL ATIK KUMBARALARI KONULACAK

Yeni projeyle birlikte tekstil atıkları da toplanmaya başlanacak. kullanılmış ve atık haline gelmiş giysilerin ve tekstil atıklarının evsel atıklardan ayrı bir şekilde toplanması için yaklaşık 250 noktada Giysi ve Tekstil Atık Toplama Kumbaraları yerleştirilecek. Kumbaralara atılan atıklar her gün belirlenen saatte toplanarak geri dönüşüm merkezlerine götürülecek.

Share
367 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.