Bayraktar’ın Miami Projesinde Risk | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

07 Haziran 2017

Bayraktar’ın Miami Projesinde Risk

Türk işadamı Mehmet Bayraktarın ABD’de sahibi olduğu Flagstone Property Group, Miami’de otel kompleksi inşaatında sözleşme şartlarım ihlal etmekle suçlandı. Şirketin arazi kiralama sözleşmesi öncesi gereken zorunlu inşaat kredisini almadığını kaydeden ABD’li yetkililer, anlaşmayı iptal etmenin gündemde olduğunu belirtti. 640 milyon dolarla başlayan projenin 1 milyar dolarlık değere ulaştığı bildirilirken Bayraktar’ın avukatları iptal durumunda 100 milyon dolarlık bir fatura çıkacağını kaydettiler.

ABD tarihinin en önemli ekonomik krizinin ortasında, yani 2008’de Türk işadamı Mehmet Bayraktar’m Miami’de başlatma kararı aldığı projesi çok konuşulmuştu. Uluslararası piyasaların geleceğinin tehlikede olduğu bir süreçte Bayraktar Holding’in kurucusu Hüseyin Bayraktar’ın oğlu Mehmet Bayraktar o dönemde 640 milyon dolara büyük bir projeye başlayacağını açıklamıştı. İşte o proje tehlikede…

indergi_Bayraktar'ın Miami Projesinde RiskDünya gazetesinin haberine göre Bayraktar’a ait Flagstone, Miami’de otel kompleksi inşaatı konusunda sözleşme şartlarını ihlal etmekle suçlanıyor. Miami’deki komisyon yetkilileri, yapılan inceleme sonucu Flagstone şirketinin 31 milyon dolarlık otopark ve mağaza inşaatı için ağustos ayında yapılan anlaşmayı ihlal ettiğini bildirdi. Şirketin arazi kiralama sözleşmesi öncesi gereken zorunlu inşaat kredisini almadığını kaydeden ABD’li yetkililer Amerikan basımna Flagstone ile anlaşmayı iptal etmenin gündemde olduğunu belirtiyor. 640 milyon dolarla başlayan projenin şu anda 1 milyar dolarlık değere ulaştığı da bir başka ayrıntı. Bayraktar’m avukatları ise anlaşmanın iptal edilmesi durumunda faturanın 100 milyon doları aşacağını kaydediyor.

Önce biraz Bayraktar’ın projesinden bahsetmekte fayda var… Mehmet Bayraktar’m sahibi olduğu Miami merkezli Flagstone Property Group, 2001’de ABD’nin yaşadığı Mehmet Bayraktar (solda) ve Miami Belediye Başkanı Tomas Regalado proje alanını birlikte gezerek incelemelerde bulunmuşlardı. en büyük terör saldırısı olan 11 Eylül’den 6 gün sonra Island Gardens Miami Projesi’ni kazanmıştı. Araya 2008 krizi girmesine rağmen Bayraktar, 7 yıldır peşinde koştuğu, o dönem 640 milyon dolarlık projenin temelini attı. ‘Island Gardens Deep Harbour Yachting Resort Miami’ adıyla hayata geçecek projede turizm devi Shangri-La Hotel ile anlaşıldı. Projedeki bir diğer oteli ise Hilton işletecekti. Shangri-La Hotel, aynı zamanda rezidansları da yönetecekti. Ayrıca Rolls Royce ile bir anlaşma yapıldı ve hem otel hem rezidans müşterilerinin aldıkları pakete göre burada kaldıkları süre boyunca Rolls Royce ile gezecekleri açıklandı. Rezidans bölümünden ev alan müşterilerin kullanımlarına sunulmak üzere küçük bir yat filosu da oluşturulacağı duyuruldu.

İptalin faturası 100 milyon dolar

Proje için Miami’de referanduma gidildi ve yüzde 68 ‘Evet’ oyu alındı. Davalar açıldı ancak proje aksamadı. Ta ki geçen haftaya kadar…Proje üzerindeki karabulutlar gezmeye devam ediyor. Şu anda yaşanan ise entehlikelisi olarak görünüyor.

Share
720 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.