BASF’den Yeni Ürünler | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

11 Aralık 2017

BASF’den Yeni Ürünler

Ürün portföyü; kimyasallar, performans ürünleri, fonksiyonel ürün ve çözümler, tarımsal çözümler ile petrol ve gaz şeklinde beş segment altında toplayan BASF, 2016’da 58 milyar Euro’yu aşkın yıllık satış rakamına ulaştı. Firma, boya sektörüne yönelik geliştirdiği yeni ürünlerle oldukça iddialı

BASF Türkiye ve İran İnşaat Boyaları ve Yapı Kimyasalları için Dispersiyonlar ve Katkılar Satış Müdürü Senem Erşahin, boya da dahil olmak üzere birçok endüstride beyaz renk için kullanılan temel pigment titan dioksit (TiO2)  ile ilgili son dönemde yaşanan sıkıntıların 2018’de de devam edeceği belirterek, “BASF olarak, ürün ve hizmet sağladığımız tüm endüstri kollarında geleceğe yönelik çözümler sunmayı hedefliyoruz” diyor. Bu amaçla, mevcut boya formüllerinde performanstan ödün vermeden TiO2 kullanımını azaltacak ürünleri bu yıl portföylerine eklediklerini kaydeden Erşahin, “Bu çözümler, hem endüstri tarafından tanınan ve uygulanan çözümleri, hem de mevcut çözümler ile sinerji yaratarak etkinliği artıran yeni teknolojileri içermektedir” diye konuşuyor.

2017 yılında BASF’ın bazı iş birimlerinde çift haneli büyüme elde ettiğini ifade eden Erşahin, Türkiye’nin global BASF içinde gelişen Avrupa ülkeleri arasında bulunduğuna dikkat çekti. Erşahin, şöyle devam etti:

“Özellikle Türk boya sanayi, hacim ve teknoloji olarak bölgede en büyük etkiye sahip. BASF, Türkiye’yi bir merkez haline getirip hem Doğuya hem de Batıya doğru genişlemek isteyen Türk boya üreticilerine ürün ve deneyimleri ile destek olmayı hedefliyor.”

Erşahin, BASF’ın Türkiye ofisinin oldukça önemli ve stratejik bir konumda yer aldığını belirtiyor. 2013’te gerçekleşen EUE yapılanması ile toplamda 78 ülkenin İstanbul’daki merkezden yönetildiğini kaydeden Erşahin, tüm bu bölgelerde yaklaşık 4 bin kişinin, sadece Türkiye’de ise yaklaşık 800 kişinin istihdam edildiğini söylüyor. Erşahin, Türkiye’de Dilovası, Çayırova, Gebze, Trabzon ve Adana olmak üzere beş üretim tesislerinin olduğunu belirtiyor.

Kişi başı tüketim artıyor

Erşahin, insan sağlığını önemseyen ürünlere taleplerin arttığını kaydederek, “Dış cephe ürünlerinde belirgin olarak saf akrilik dispersiyonlara talepte artış olduğunu görüyoruz. Bu talep de kullanıcıların daha fazla dış cephe dayanımı, solma direnci ve renk haslığı beklentisi doğrultusunda oluşmaktadır. İç cephe pazarında ise tercihler, silinebilir ipek mat -tam mat ürünlere kayıyor” açıklamasında bulunuyor.

Türk boya sektörünün üretim kapasitesi olarak Avrupa’nın ilk beş ülkesi arasında yer aldığını ifade eden Erşahin, boya tüketimi kişi başına Avrupa’dan düşük olsa bile ciddi bir yerde ve büyüme eğiliminde olduğunun altını çiziyor. Erşahin, hem yerli, hem de yabancı ortaklı birçok boya firmasının çok geniş bir ürün yelpazesinde üretim yaptığını belirterek, şunları söylüyor:

“Türk boyalarının kalite açısından Avrupa’daki ürünlerden geri kalır bir yanı yok. Ancak bilinçlenen tüketiciye karşı sektörün hazır olması gerektiğine inanıyoruz. Özellikle büyük şehirlerdeki genç ailelerin çocuklarının soluduğu ev havasının kalitesine gittikçe önem vermesi, sosyal medyada bilginin çabuk yayılması ve yurt dışı ile daha kolay kıyaslama yapılabilmesi tüketici beklentilerini yukarı taşıyor” diyor.

Share
733 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.