Başakşehir’e Dev Park Yapılıyor | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

04 Eylül 2018

Başakşehir’e Dev Park Yapılıyor

İstanbul Başakşehir’e, TOKİ tarafından Emirgan Korusu’ndan 3 kat büyük bir park yapılıyor.

İstanbul’un arazisi bakir ilçelerinden biri olan ve hızla yükselen prestij konut projeleriyle dikkat çeken Başakşehir’e, TOKİ tarafından Emirgan Korusu’ndan 3 kat büyük bir park yapılıyor.

Konser, sergi ve festivallerin düzenleneceği etkinlik platformlarının yanı sıra 3 amfi tiyatronun yer alacağı Kayapark’ta bisiklet ve yürüyüş yollarının tamamı engellilerin kullanımına uygun olarak inşa ediliyor. Bisiklet ve araç otoparklarının da bulunacağı parkta vatandaşlar için toplam 4 sosyal tesis inşa edilecek.

Kayapark’ta ikinci ve üçüncü etapta çalışmaların bu yıl sonunda başlaması planlanırken, dördüncü ve son etabının ise 2020’de tamamlanarak hizmete sunulması hedefleniyor.

İstanbul’un arazisi bakir bölgelerinden birisi olduğu için en yeşil ilçelerinden biri olan Başakşehir, devasa bir yeşil alan daha kazanıyor. Kayaşehir’de hayata geçirilen 1 milyon 267 bin metreküp büyüklüğündeki Kayapark’ın ilk etabında çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. İstanbul’un en büyük korusu Emirgan’dan 3 kat daha büyük olacak Kayapark’ın ilk etabı yıl sonunda hizmete açılacak.
Kişi başına düşen 20,7 metrekarelik yeşil alan ile Avrupa Ortalamasının Üzerinde olan Başakşehir, ilçenin simgelerinden Sular Vadisi’nin bir benzerine daha kavuşuyor. Başakşehir’in ikinci Sular Vadisi Kayapark, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Kayaşehir’de yapılıyor.

Emirgan’ın 3 katı
Toplam 5,5 kilometre uzunluğunda ve 4 etaptan oluşan Kayapark, 1 milyon 267 bin metrekare yeşil alanı ile İstanbul’un en büyük korusu Emirgan’dan (441 bin metrekare) 3 kat daha büyük olacak. Kayaşehir merkezinden Fenertepe’ye doğru uzanacak Kayapark’ta; koru alanlan, parklar, bisiklet ve yürüyüş parkurları, dinlenme ve piknik alanlan, seyir terasları, konser, sergi ve festivallerin düzenleneceği etkinlik platformları, amfi tiyatrolar, renk, koku, ses ve tıbbi bitkiler bahçeleri ile 3 biyolojik göletin yanı sıra vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayacak sosyal tesisler yer alacak.

TOKİ, bünyesinde piknik alanlan, restoranlar, kafeler, seyir terasları ve otoparkın da yer alacağı birinci etabı Kasım ayı başında Başakşehirlilerin hizmete sunmayı planlıyor.

Vadiye yaya köprüsü
Birinci etap başta olmak üzere proje genelinde vadinin iki yakası arasında yaya ulaşımını sağlamak için çelik köprüler inşa edildi. Kayapark’ta en uzunu 84 metre olan 9 adet köprü olacak. Köprüler aynı zamanda yürüyüş yolları ile bütünleştirilecek ve böylece vatandaşların tüm parkı kesintisiz bir şekilde gezebilmesi sağlanacak. Ziyaretçilerin Kayapark’ın muhteşem bitki örtüsü ve güzelliğini izleyebilmesi için proje genelinde irili ufaklı onlarca seyir terası inşa edilecek. Parkta 73 farklı türde bitki olacak. Kayapark’ta; toplam 264 bin metrekarelik çim alanının yanı sıra 4 bin 500 yapraklı ağaç, 2 bin 600 ibreli ağaç, 85 bin 500 çalı, 5 bin 900 otsu bitki ve 57 bin 250 adet yer örtücü bitki toprakla buluşacak.

3 biyolojik gölet olacak 
Ayrıca park genelinde Başakşehirlilerin kendi çiçeklerini yetiştirebilecekleri özel hobi bahçeleri yer alacak. Renk, koku, ses ve tıbbi bitkiler bahçeleri aynı zamanda Kayapark’ın rengârenk doğasına ayrı bir renk, ayrı bir güzellik katacak.
Başakşehir’in ikinci Sular Vadisi Kayapark’ta biyolojik göletler de yer alacak. Toplam 3 bin metrekare alana sahip 3 biyolojik gölet tasarımı bitki örtüsü ile tamamlanacak. Göletlerde özel aydınlatma sistemleri kullanılacak. Böylece göletlerin ve çevresinin akşamlan daha güzel bir görünüme sahip olması sağlanacak.

Share
1029 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.