Başakşehir’de 5 Yıllık Artış Yüzde 44 | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

26 Şubat 2018

Başakşehir’de 5 Yıllık Artış Yüzde 44

Son 5 yılda konut fiyatları %44 artan Başakşehir‘de ortalama konut metrekare satış fiyatı 3.175 TL, konut fiyatı 422 bin TL, kira 1.467 TL olarak hesaplandı.

Endeksa.com Kurucu Ortağı ve CEO‘su Görkem Öğüt, hızla değerlenen Başakşehir konum olarak İstanbul’un merkezi iş alanlarına uzak olsa da bölgedeki ticaret alanları nedeniyle oldukça fazla gelişme potansiyeline sahip olduğunu kaydetti. Başakşehir‘de Olimpiyat Stadı ve Olimpiyat Stadı’na komşu dev Sağlık Kampüsü gibi büyük yatırım projelerinin de yer aldığını belirten Öğüt, ilçede Otogar-Bağcılar-Başakşehir-Olimpiyatköy metrosunun hizmete girmesiyle yeni projelerin de hız kazandığını söyledi.

Kanal İstanbul‘la daha da değerlenecek

Kanal İstanbul projesi güzergahının netleşmesiyle Başakşehir‘in daha da önem kazandığını vurgulayan Öğüt, Kanal İstanbul nedeniyle ilçede en fazla değer artışı görülecek bölgelerin Güvercintepe, Şahintepe, Kayabaşı ve Altınşehir mahalleleri olacağını kaydetti. Öğüt, Endeksa.com’un güncel verilerine göre son 5 yılda konut fiyatlarının %44 arttığı Başakşehir’de ortalama konut metrekare satış fiyatının 3.175 TL, ortalama konut fiyatının 422.000 TL, ortalama kiranın 1.467 TL, konut yatırımının geri dönüş süresinin ise 24 yıl olduğunu belirtti.

Bölgede genellikle yüksek katlı, blok nizamlı ve site tarzı yapılaşmanın dikkat çektiğini söyleyen Öğüt, ağırlıklı olarak toplu konutlarla gelişimini sürdüren ilçede farklı tip ve tarzlarda konut sitelerinin yer aldığını da ifade etti.

Ulaşım projeleri değer artışında etkili

Ulaşım projelerinin ilçenin değer kazanmasında en büyük rolü oynadığını kaydeden Öğüt, şu bilgileri verdi:

“Başakşehir’de Otogar-Bağcılar-Başakşehir-Olimpiyatköy metrosuyla birlikte bölgede yeni projeler ivme kazandı. Bu dinamiğin etkisiyle başta Kiptaş ve TOKİ konutları olmak üzere yeni projeler yoğun ilgi görüyor. Bölgede markalı konutlar öne çıkıyor ve sosyal donatılara özel bir önem veriliyor. Bu yıl tamamlanması planlanan Başakşehir-Kayaşehir-Olimpiyat tramvay hattı ve 2019 açılması planlanan Halkalı-Arnavutköy-3. Havalimanı raylı sistemi entegre olduğunda 3. havalimanına ulaşım çok kolaylaşacak. Gerek havalimanına ulaşım gerekse 3. köprü bağlantı yoluna yakınlığıyla önem kazanan Başakşehir‘de önümüzdeki dönemlerde de ciddi artışlar olacağını öngörüyoruz.“

Share
409 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.