Bankalar Konut Kredisini Kesti | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

14 Ekim 2018

Bankalar Konut Kredisini Kesti

Coldwell Banker Türkiye Genel Koordinatörü Ufuk Şevki, konut fiyatlarında sorun olduğuna işaret ederek, “Fiyatlar düşüyor. Özellikle konut kredisi kullanımlarında ciddi sıkıntılar var. Bankacıların gözünden bakarsanız kriz var mı, evet var. Konut kredisi kullandıramıyorlar” dedi. Konut kredisinde Ziraat Bankası yüzde 1.98 ile en alt orana sahipken, faiz oranları Akbank’ta yüzde 3.03’e, Fibabanka’da yüzde 3.28’e yükseliyor!

Coldwell Banker Türkiye Genel Koordinatörü Ufuk Şevki, İstanbul’da yaptığı açıklamada, özellikle İstanbul’da gayrimenkul fiyatlarının düştüğüne işaret ederek, “Türkiye’de yılda yaklaşık 1.5 milyon adetlik konut satışı gerçekleşiyor. Satış işlemi bazında baktığınızda bir sıkıntı yok, lokal bazlı daralmalar var ama en önemli problem aslında fiyatla ilgili. Fiyatlarda sorun var ve fiyatlar düşüyor. Özellikle konut kredisi kullanımlarında ciddi sıkıntılar var. Bankacıların gözünden bakarsanız kriz var mı, evet var. Konut kredisi kullandıramıyorlar” dedi.

Şevki, konut sektöründe satışların vadeli veya senetli olması ile ilgili de değerlendirmelerde bulunarak, şunları söyledi:

“Bu geliştirici veya müteahhit tarafından sürdürülebilir bir durum değil. Buradaki ana sıkıntı hem müteahhitlerin hem de tüketicilerin aldığı banka kredilerinde daralma olduğu için ellerindeki var olan ürünün satışını bu şekilde yapmaya çalışmaları ile ilgili. Toplam stoklarının yüzde 10-15 veya maksimum yüzde 20’sini bununla döndürebilirsiniz ama tamamını senetle satarak döndürmek mümkün değil. Bunun için finansal piyasaların durulması lazım. En son Emlak Konut firmasının yaptığı kampanyada sadece ve sadece kampanyaya başvuran veya Emlak Konut’la iş yapan firmaların projelerinden satışlar yapılıyordu. Halbuki bunun tabana yayılması gerekiyor.”

Bu arada bankalar konut kredilerinde yüzde 1.98 ile yüzde 3.28 arasında faiz uyguluyor. Ziraat Bankası yüzde 1.98 ile en alt orana sahipken, faiz oranları Akbank’ta yüzde 3.03’e, Fibabanka’da yüzde 3.28’e yükseliyor! Beş yıl vadeli 100 bin liralık konut kredisinde aylık taksitler 2868 TL ile 3813 TL arasında değişiyor.

Kaynak: Yeni Mesaj

Share
273 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.