Bakırköy’de 15 Katlı Otele 0nay  | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

29 Aralık 2017

Bakırköy’de 15 Katlı Otele 0nay 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bir kısmı dolgu alanı olan Bakırköy sahilinde imar değişikliğine giderek kamu alanına yapılacak 15 katlı otel planını onayladı. Eski İBB Meclis Üyesi Doğan, “Plan değişikliği ticari mantıkla yapılmıştır” dedi .
İstanbul’da bir kısmı dolgu olan ve eğitim, dinlenme, turizm alanı olarak ayrılan alan, plan değişikliğiyle turizm ve otel alanı yapıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 27 Aralık tarihli yazısı ile İstanbul İli Bakırköy İlçesi Şevketiye Mahallesi 1080 ada 35 parselin bir kısmı ile 39 parselin bir kısmına ilişkin hazırlanan planda değişikliğe gitti.
Turizm alanı amaçlı 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı Değişikliği ve otel alanı amaçlı 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği Bakanlık tarafından onaylandı. Söz konusu plan 1 ay süre ile askıya çıkarıldı.
30 bin m2 inşaat alanı izni  Plan düzenlemesi yapılan 1080 ada, 35 ve 39 parseller kamu mülkiyetinde olup 39 No’lu parsel 15 bin m2 alana sahip. Mevcut planlarda 39 No’lu parsel, kısmen kıyı ve dolgu alanı, kısmen kamu eğitim alanı, dinlenme ve turistik alan, kısmen de helikopter pisti alanında kalıyor. 35 No’lu parsel ise mevcut planda helikopter pisti alanı kıyısında kalıyor. Ancak yapılan plan tadilatı ile sözü edilen 39 No’lu parsel 15 katlı otel alanına alındı ve zeminde iki bin m2 olmak üzere bodrum katlar hariç 30 bin m2 inşaat alanı izni verildi.
Ticari mantıkla ranta yönelik plan 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) eski Meclis Üyesi İbrahim Doğan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaptığı plan düzenlemesinin tamamen ticari mantıkla ve ranta yönelik yapıldığını belirtti. Kamu yararı taşımayan bu plan düzenlemesinin kıyı yasalarına aykırı olduğunu da
vurgulayan Doğan, şu ifadeleri kullandı:
“Yapılan bu planlar parsel bazında olması nedeniyle plan bütünlüğüne ve plan ilkelerine aykırıdır. Çevre Bakanlığı bu plan değişikliği ile yasaları ve kamu yararını yok saymıştır. Diğer taraftan ilçe belediyesini ve ÎBB’yi de hiçbir şekilde dikkate almamıştır. Görüşlerini dahi alma gereği duymamıştır. İstanbul Çevre Düzeni Planı, kentin anayasasıdır. Yoğun emek verilerek yapılan ve İBB Meclisi’nde oybirliği ile onaylanan planda tadilat yapılması İstanbul halkının iradesine haksızlıktır.”
Birgün gazetesi

Share
311 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.