Bakanlık sayısı 16’ya indi | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

11 Temmuz 2018

Bakanlık sayısı 16’ya indi

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin altyapı çalışmaları kapsamında hayata geçirilen düzenlemelerle bir dönem kapatan, yeni bir dönem başlatan adımlar atıldı.

Bazı bakanlıklar birleştirilerek daha önce 21 olan bakanlık sayısı 16’ya düşürüldü. Bu kapsamda, Başbakan Yardımcılığına bağlı Hazine Müsteşarlığı yeni yapılanmada Maliye Bakanlığı ile bir
arada olacak. Maliye Bakanlığı’nın adı da “Hazine ve Maliye Bakanlığı” olarak değiştirildi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Kalkınma Bakanlığı “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı” adıyla birleştirildi. Orman ve Su İşleri ile Gıda Tarım ve Hayvancılık bakanlıkları “Tarım ve Orman Bakanlığı” çatısı altında birleşti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik ile Aile ve Sosyal Politikalar bakanlıklarının birleştirilmesinden oluşan bakanlığa “Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı” adı verildi. Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı ise Dışişleri Bakanlığı ile birleştirildi. Milli Emlak Genel Müdürlüğü ve TOKİ Başkanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlandı. Türkiye Adalet Akademisi ile Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE) kapatıldı.

Share
269 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.