Bakandan Gayrimenkul Sektörüne Hızlı Hamle | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

16 Temmuz 2018

Bakandan Gayrimenkul Sektörüne Hızlı Hamle

9 Temmuz’da bakanlığı açıklanan ve bir gün sonra görevi devralan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum hızla işe koyuldu. Kurum, sektör temsilcilerini dinledi ve sorunların çözümü için çalışmalara başladı.

YENİ Çevre ve Şehircilik Bakanının inşaat sektörünün mutfağından gelmesinin de etkisiyle hızla aksiyon alındı. Eski Emlak Konut GYO Genel Müdürü olan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum vakit kaybetmeden inşaat sektörünün temsilcileri ile makamında biraraya geldi. Cumartesi günü Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Feyzullah Yetgin, İstanbul inşaatçılar Derneği (INDER) Başkanı Nazmi D ur bakayım ve Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkam Altan Elmas, Bakanı ziyaret etti. Bir süredir durgun bir dönem geçilen gayrimenkul sektörünün sorunları bu görüşmede masaya yatırıldı. Yaklaşık 3 saat süren görüşmede sektörün beklentiler i ve çözüm önerileri değerlendirdi.

YOL HARİTASI
Edinilen bilgilere göre toplantıda sektörün kısa, orta ve uzun vadeli planları yapıldı, yol haritası çizildi. Sektörün sağlıklı büyümesi, büyümenin önündeki engeller ana gündem maddeleri oldu.
Kamu son dönemde sektöre önemli katkılar sağlasa da sektör temsilcüeri kısa vadeli değil kalıcı teşvikler beklediklerini iletti. KDV ve tapu harçlarında indirim, konut kredi faizlerinin makul seviyede tutulması konuşuldu. Yabancıya yapılan satışlarda vatandaşlık için 1 milyon liralık alım şartı gelmişti. Sektör bunun 300 bin dolara inmesini istedi. İnşaat şirketlerinin KDV alacakları ve Eximbank destekleri de değerlendirildi.

ERİŞİLEBİLİR KONUT
Lüks konut yerme erişilebilir konut üretmek isteyen sektör temsilcileri orta ve uzun vadede ucuz arsa üretimi sağlanması için de destek istedi. Ülke genelinde 7 milyonu aşkın konutun dönüşümü uzun süredir gündemde. Bu konuda istenilen hızda olmadıklarını belirten sektör temsilcileri süreci hızlandıracak yasal düzenlemeler de bekliyor.

Öte yandan Bakan Kurum, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı il müdürlerini de Ankara’ya çağırdı ve bilgi aldı.
Gayrimenkul sektöründeki oyuncular yeni bakanın sektörü ve güncel sorunları çok iyi bildiğini, bu nedenle geçmiş dönemlere kıyasla daha hızlı çözüm yolu bulunacağını düşünüyor.

Kaynak: HÜRRİYET

Share
393 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.