BAKA’dan 22 Yeni Projeye Destek | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

26 Haziran 2018

BAKA’dan 22 Yeni Projeye Destek

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), toplam 20 milyon TL bütçeli 2018 Yılı Mali Destek Programları’na başvuran projelerin değerlendirme süreci tamamlandı. ‘Küçük Ölçekli Altyapı’ ve ‘Yenilenebilir Enerji’ mali destek programlarına (MDP) toplam 60 proje başvurusu yapıldı.

Bağımsız Değerlendiriciler ile Değerlendirme Üst Kurulu’nun değerlendirmeleri ve BAKA Yönetim Kurulu’nun kararıyla Antalya’dan 8, Isparta’dan 8 ve Burdur’dan da 6 olmak üzere toplam 22 proje başarılı bulunarak doğrudan finansman desteği almaya hak kazandı. Isparta, Antalya ve Burdur’un sürdürülebilir sosyo-ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmak üzere faaliyetlerini sürdüren BAKA’nın 2018 yılı Malı Destek Programları’nın değerlendirme süreci tamamlandı. Doğrudan finansman desteği almaya hak kazanan başarılı 22 projenin sözleşmeleri imzalanmasının ardından Batı Akdeniz’in ihtiyacı olan turizm ile çevre altyapı çalışmaları ve yemlenebilir enerji projeleri hayata geçirilmeye başlandı.

Küçük ölçekli Altyapı MDP’de Antalya’dan 6, Isparta’dan 4 ve Burdur’dan 2 olmak üzere 12 proje, Yemlenebilir Enerji MDP’de de Antalya’dan 2, Isparta’dan 4 ve Burdur’dan da 4 olmak üzere 10 proje doğrudan finansman desteği alacak.

BAKA’nın Yenilebilir Enerji Malı Destek Programından destek almaya hak kazanan 10 projeden biri olan Keçiborlu Belediyesinin ‘Keçiborlu Güneş Enerjisi ile Gelişiyor Projesinin sözleşmesi, Keçiborlu Belediye Başkanı Yusuf Murat Parlak ile BAKA Genel Sekreter Vekili Abdullah Madenci tarafından imzalandı. BAKA’nın Keçiborlu ile Batı Akdeniz’e sağladığı destekler ve katkılar için teşekkür eden Belediye Başkanı Yusuf Murat Parlak, Keçiborlu Belediyesinin BAKA’nın doğrudan finansman desteğiyle kuracağı 260 kW kapasiteli güneş enerji santral ile belediye hizmet binası, park, bahçe ve sokak aydınlatmaları ile lavanta ve gül bahçelerinin de sulandığı kapalı sulama sistemlerinin enerji ihtiyacının karşılanıp enerji maliyetinin azaltılacağını belirtti.

TARİHİ KERVAN YOLU TURİZMİN HİZMETİNDE
Küçük ölçekli Altyapı Malı Destek Programı’ndan destek almaya hak kazanan başarılı 12 projeden biri de Antalya Akseki Kaymakamlığının ‘Tarihi Kervan Göç Yolu Restorasyonu ve Alternatif Turizme Kazandırılması Projesi. Akseki Kaymakamı Muhammed Emin Nasır ile BAKA Genel Sekreter Vekili Abdullah Madenci’nin imzaladığı sözleşme sonrasında uygulanmaya başlanan projede, Belenalan, Bucakalan ve Hüsamettin mahalleleri güzergahındaki tarihi kervan göç yolunun restoresi yapılıp alternatif turizme kazandırılacak. Akseki Belediye Başkanı M. İsmet Uysal’ın da bulunduğu imza töreninde BAKA’ya destekleri için teşekkür eden ve kültürel mirası yemden canlandırmayı amaçladıklarını belirten Kaymakam Nasır, projenin daha önce BAKA desteğiyle uygulanan tarihi Sarıhacılar Mahallesi ile Akseki arasındaki 3 bin 400 metrelik antik yolun restorasyon projesinin devamı niteliğinde olduğunu hatırlattı. Kaymakam Nasır, “Burası önemli bir turizm potansiyeline sahip. Amacımız köyü ve antik yolları, bölgenin doğal yürüyüş alanlarını, turizm ve kültürel cazibe merkezi haline getirmek” dedi.

KÜÇÜK ÖLÇEKLİ ALTYAPI PROJELERİ
BAKA 2018 Malı Destek Programları’ndan Batı Akdeniz Bölgesi’nde üretimi artırıcı, maliyetleri düşürücü, ekonomik kalkınmayı destekleyici, çevre kirliliğim önleyici, bireylerin yaşam standardım ile kalitesini yükseltici ve toplumsal refahı artırıcı altyapıların inşa edilmesi veya iyileştirilmeyi hedeflenen Küçük ölçekli Altyapı Malı Destek Programı’ndan destek almaya hak kazanan diğer projeler ve hedefleri ise şöyle:

“Isparta Deri İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesinin endüstriyel atık su arıtma tesisinde oluşan, çevre ve insan sağlığını tehdit eden ve çevreyi rahatsız eden kötü kokunun, koku giderme ünitesinin tesis edilmesi ve mevcut havuzların üstlerinin kapatılması gibi teknik altyapı yatırımlarının gerçekleşeceği’ Isparta Deri İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesi Atıksu Arıtma Tesisi Koku Giderme Ünitesi Projesi.

Eğirdir Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nün ‘Eğirdir ve Kovada göllerinin ekosistemlerinin sürekli olarak analiz edilebilmesi ve korunabilmesi amacıyla. Biyolojik Oksijen ihtiyacı ölçüm Cihazı, Trınoküler Mikroskop ve Toplam Organik Karbon Cihazı gibi teknik ekipmanların temin ve tesis edilmesi’ hedefiyle uygulayacağı Eğirdir ve Kovada Gölü Evsel ve Zirai Atıkların Tespit Edilmesi ve Kirliliğin önlenmesi için Politikalarının Geliştirilmesi Projesi.

Isparta İl Özel İdaresinin ‘Davraz Kayak Merkezi’ne 350 kişilik restoran, soyunma odası, duş, emanet alanı, 6 satış alanı, festival meydanı, idari ofis, bebek odası, mescit ve otopark altyapılarının tesis edilmesi ile merkezin etkinliğinin arttırılmasını hedefleyen Davraz Kış Sporları Merkezi Turizm Gelirlerinin Arttırılması ve Altyapı Olanaklarının Geliştirilmesi Projesi.
Süleyman Demirel Üniversitesinin ‘Göller Bölgesinde önkuluçka ve Kuluçka Altyapısının Geliştirilmesi ve İyileştirilmesi Projesi’ ile ‘öğrenciler, mezunlar, çalışanlar ve girişimci adayların yenilikçi fikirlerinin olgunlaştırılması için ihtiyaç duydukları iş planı hazırlama, kamu fonlarına ulaşma ve proje yazma eğitim ve hizmetlerim vermek ve bölgede girişimcilik kültürünü oluşturacak kuluçka merkezi faaliyete geçirilecek.

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası’nın ‘Alanya Kültür Yolu – Ortaçağ) Yürümek Projesi’nde ‘Alanya ve çevresinde yaklaşık 300 km uzunluğundaki Selçuklu, Osmanlı ve Yörük Türkmen göç/ticaret yollarının küçük ölçekli altyapı faaliyetleriyle Alanya Kültür Yolu olarak hizmete açılması ve ulusal/uluslararası platformda alternatif turizm destinasyonu olması hedefleniyor.
Kaş Kaymakamlığının bölgedeki firmalara bir e-ticaret platformu oluşturacağı ‘Batı Antalya Turizm Platformu e-Ticaret Destek Projesi’.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın ‘Antalya’nın tarihi, turistik, kültürel ve hikayelerinin sesli ve görsel olarak akıllı telefon uygulamasıyla aktarılması hedeflenen ‘Antalya Dijital Hafıza Haritası Projesi’.
Antalya Büyükşehır Belediyesinin ‘Antalya, Muratpaşa ve Konyaaltı’ndaki akıllı bisiklet sisteminin genişletilmesi ve bu sistemin Konyaaltı sahil projesine entegresiyle daha iyi hizmet sunmayı hedefleyen ‘Antalya Bisiklet Sistemi (ANTB(S) Projesi,
Burdur Çavdır Belediyesinin Atıksu Arıtma Tesisi kurulmasını hedefleyen projesi.
Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinin ‘Kültür Turizminde İleri Teknoloji İle Markalaşma Kıbyra Antik Kenti, Sanal Gerçeklik, Üç Boyutlu Tasarım ve Tanıtım Projesi’.
Akdeniz Üniversitesinin Batı Akdeniz’de girişimci adaylarının eğitim, çalışma, yatırımcı/mentör görüşmeleri ile sosyal ihtiyaçlarının karşılanacağı 750 m2’lik alt yapı tesisi yapılacak projesi.

YENİLENEBİLİR ENERJİ PROJELERİ
‘Batı Akdeniz’de yenilenebilir enerji potansiyelinin değerlendirilmesi, bölgede çevre dostu teknolojilerin kullanılmasına yönelik farkındalığın artırılması ve bölgedeki üreticilerin ve kurumların enerji maliyetlerinin azaltılmasını’ hedefleyen BAKA’nın Yenilebilir Enerji Mali Destek Programı kapsamında destek almaya hak kazanan projeler ve hedefleri ise şöyle:
“Isparta Süleyman Demirel OSB projesinde, kurulacak 0,5 MW kapasiteli GES ile OSB’nın enerji maliyetlerinin düşürülüp, işletmelerin karlılıklarının artırılması, GES’ın bakım, onarım ve kontrolünü sağlamak için istihdam oluşturulması hedefleniyor.
Antalya Büyükşehir Belediyesinin ‘Engelleri Güneşle Aşıyor Projesi’nde 246 kW’lık güneş enerji santralı (GES) kurulacak Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinin elektrik ihtiyacı karşılanıp engelli bireylerin eğitimi ve topluma katılımı artırılacak.
Burdur Tefenni Belediyesi, 300 kW GES kuracağı projesiyle elde edilecek enerji, belediyenin taş kırma, beton santralı, asfalt ve akaryakıt tesisleri ile Barutlu Su Otel’in aydınlatması, sulama hizmetlerinde kullanması sağlanacak.
Burdur Bucak OSB projesinde, 351 kW kapasiteli GES kurulacak, Organize Sanayi Bölgesinin enerji maliyetleri düşürülecek, OSB Endüstri Meslek Lisesinin uygulama atölyelerinin yıllık enerji ihtiyacının karşılanıp öğrencilerin uygulamalı eğitim alması sağlanacak.
T.C. Burdur İl özel İdaresi’nin ‘Güneşin Kamu Güvenliği Kapsamında Sosyal Hayata Doğuşu Projesi’nde kurulacak 295 kW kapasiteli GES enerjisiyle köylerindeki sokak aydınlatma giderleri azaltılacak.
Eğirdir Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanlığı’nın 206 kW’lık GES kuracağı projesiyle tarımsal giderlerin karşılanıp yenilikçi ve verim arttırıcı yöntemlerin desteklenmesi hedefleniyor
Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesinin ‘ALKÜ Kestel Yerleşkesi Güneş Enerji Santralı (GES) Tesisi ve Teknik Eğitim Altyapısı Kurulumu Projesi ile 145 kW kapasiteye GES kurulacak hem enerji ihtiyacı karşılanacak hem de kurulacak eğitim kompleksiyle de lise ve dengi okul öğrencilerine yemlenebilir enerji eğitimi verilecek.
Bir başka GES kurulumunu içeren proje de Burdur S.S. Ürkütlü  Kasabası Sulama Kooperatifinden. Enerji maliyetini düşürecek 300 kW kapasiteli GES santralı kurulacak, enerjinin üreticilerin tarımsal sulama suyu temini ile süt soğutma tesisinde kullanması sağlanacak.
Isparta Gelendost S.S. Akdağ Köyü Sulama Kooperatifinin ‘Güneşten Süzülen Bereket Projesinde de tarımsal sulamada maliyetlerin azaltması ve üreticinin gelirinde artış hedefiyle 300 kW kapasiteli GES hayata geçirilecek.
BAKA, kuruluşundan bugüne değin proje teklif çağrıları kapsamında Isparta, Antalya ve Burdur’da 311 projeye 71 milyon 346 bin 110 TL mali destek, 84 projeye 3 milyon 581 bin 931 TL tutarında doğrudan faaliyet desteği, 24 projeye de 227 bin 49 TL tutarında teknik destek sağladı.

Kaynak: ISPARTA POSTASI

 

 

Share
538 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.