Azerbaycan’dan 1 Milyar Dolarlık İş Aldı | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

20 Şubat 2017

Azerbaycan’dan 1 Milyar Dolarlık İş Aldı

Azerbaycan’da 1996 yılından itibaren 23 proje üstlenen Tekfen İnşaat, son dönemde toplam 1.1 milyar dolarlık yeni işe imza attı.

Tekfen İnşaat Genel Müdürü Levent Kafkaslı, Hazar Bölgesi’nde başlatılacak büyük çaplı yeni yatırımlar çerçevesinde yer altı gaz depolama tankları, petrol platformlarının yeni safhaları, enerji santralleri, terminal, rafineri ve gaz boru hatlarının Tekfen’in Azerbaycan, Kazakistan ve Türkmenistan’daki potansiyel projelerini oluşturacağını belirtti. Tekfen İnşaat’ın bölgedeki enerji projelerinde kayda değer yatırımlar üstlendiğinin altını çizen Kafkaslı, Şah Deniz Faz 2 Projesi’nde kritik işlere imza attıklarını açıkladı.

indergi-tekfen insaat

Dünya gazetesinin haberine göre, Levent Kafkaslı, bölgeyi önemli bir enerji koridoru haline dönüştüren ve bugün yapımı halen devam eden Şah Deniz Faz 2 Projesi’nin, toplam 3 bin 500 kilometre mesafede, 6 milyar metreküpü Türkiye’ye, 10 milyar metreküpü de TAP üzerinden Avrupa’ya olmak üzere toplam 16 milyar metreküp ilave doğalgazın, 2018 yılından itibaren kademeli olarak ihraç edilmesini sağlayacağını söyledi. Proje, Azerbaycan-Gürcistan- Türkiye hattından geçen 780 kilometre Güney Kafkasya Boru Hattı (SCPX), bin 850 kilometre Trans Anadolu Boru Hattı (TANAP-Tekfen kapsamı Lot3 509 kilometre) ve 870 kilometre Trans Adriyatik Boru Hattı (TAP) ve Tekfen’in ana müteahhit ortağı olduğu iki adet Şah Deniz Faz 2 Offshore Platformu ve Şah Deniz Faz 2 Sang’achal Onshore Terminali’nden oluşuyor.

1 trilyon metreküplük rezerv 
Kafkaslı, 1999 yılında keşfedilen Şah Deniz doğal gaz yataklarının, yaklaşık 1 trilyon metreküp gazın tek bir alanda bulunmasıyla, dünyadaki en geniş doğal gaz rezervlerinden biri olduğunu belirtti. Proje, Hazar Denizi açıklarında Şah Deniz Doğalgaz Üretim Sahası’ndan çıkacak doğalgazı, Türkiye üzerinden TANAP boru hattı ile Avrupa’ya taşıyacak.

indergi-tekfen-azerbaycanŞalı Deniz Faz 1 yatırım hamlesinin işveren ve işleticisinin, Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR, BP ve Türkiye Petrolleri (TP)’nin de ortak olduğu Şah Deniz Konsorsiyumu’nda olduğunu kaydeden Kafkaslı, “Yatırım tutarı 6 milyar dolar mertebesinde olan ve 2006 yılının sonunda faaliyete geçen Şah Deniz Faz l’in yıllık üretim kapasitesi 9 milyar metreküp doğal gaz ve günlük 50 bin varil yoğunlaştırılmış gazdır. Projenin, kuyuların açılması, deniz üstü platformlar ile kara terminalinin inşası, Azerbaycan-Gürcistan ve Gürcistan-Türkiye arasındaki Güney Kafkas Boru Hattı’nın yapımı gibi kompleks yapısına rağmen 7 yıl gibi kısa bir sürede tamamlanarak faaliyete geçmiştir” dedi.

Kafkaslı, ayrıca Tekfen İnşaat’ın, Şah Deniz Faz 1 Yatırım hamlesi çerçevesinde, Tekfen-Azfen ortaklığında, 2003-2006 yılları arasında Sangaçal Terminali içinde yer alan Şah Deniz Gaz İhraç Terminali’ni inşa ettiğini de ifade etti.
Şah Deniz Faz l’in devamı olarak başlatılan Şah Deniz Faz 2 ya da diğer adıyla Şah Deniz Tam Saha Geliştirme Projesi’nin, yıllık 9 milyar metreküp doğal gaz üretim kapasitesine, yıllık 16 milyar metreküp ilave edecek dev bir yatırım olduğunun altını çizen Kafkaslı, “Gazın çıkarılması, kara terminalinde ayrıştırılarak Gürcistan ile Türkiye sınırlarına boru hattıyla nakledilmesi ile iki noktada kompresör istasyonlarının yatırım bedeli yaklaşık 28 milyar dolardır” diye konuştu.

 

Share
754 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.