Avrupa'nın En Uzun Tüneli Gümüşhane'de | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

09 Temmuz 2018

Avrupa’nın En Uzun Tüneli Gümüşhane’de

Gümüşhane Valisi Okay Memiş: 2019’da bittiğinde Dünya’nm en uzun ikinci, Avrupa’nın en uzun çift tüneli olacak. Yeni Zigana’nın varlığı dahî bizim için başlı başına turizm potansiyeli.

İlki 42 yıl önce temeli atılan ve inşaatı 14 senede bitirilen 1700 metrelik 1. Zigana Tüneli’nin ardından, toplam 29 km’lik Yeni Zigana Tüneli’nin inşaatı hızla ilerliyor.

Doğu Karadeniz’i Ortadoğu, Kafkaslar ve İran’a bağlayan tarihî İpek Yolu’nun da geçtiği güzergâhta Gümüşhane yönünde yapımına Nisan 2016, Trabzon yönünde ise Ağustos 2016’da başlanan tünelde çalışmalar devam ediyor.

Önümüzdeki Yıl Açılacak

Önümüzdeki yıl ulaşıma açılması için büyük çaba sarf edilen tünelin bir ucu; Trabzon’un Maçka ilçesine bağlı Başar Köyü’nde, diğer ucu ise Gümüşhane’nin Torul ilçesine bağlı Kostere Köyü mevkiinde.
52 tüneli bulunan Gümüşhane, böylece yeni bir tünele daha kavuşuyor. Yeni Zigana Tüneli’nin kazma işlemleri yarı yarıya bitirildi. İki tüp tünel şeklinde inşaatına hızla devam edilen Yeni Zigana Tüneli hizmete açıldığında, şu anda 90 kilometre ve araçla 1,5 saat olan Trabzon Maçka – Gümüşhane Torul karayolu mesafesi, yaklaşık 11 kilometre azalarak, 79 kilometreye ve ulaşım süresi de 45 dakikaya düşecek. Kışın karlı ve buzlu havalarda araç sahipleri ve yolcularının yüreğini ağzına getiren virajlar ve yol üzerindeki rampalar, 2. Zigana Tüneli inşaatı bitirildiğinde tarih olacak.

Tarihi İpek Yolu güzergâhındaki Yeni Zigana Tüneli inşaatı bittiğinde; Ovit Tüneli’ni de geçerek, ülkemizin en uzun karayolu tüneli olarak tarihe geçecek.

Büyük tasarruf sağlanacak
GÜMÜŞHANE tarafından 4080 metre, Trabzon tarafından 1920 metre olmak üzere, 6 kilometre kaplama betonu bitirilen bu büyük projenin havalandırma sistemlerinden olan şaft yapıları faaliyeti de hızla sürüyor. Gümüşhane Valisi Okay Memiş, tünele girerken Trabzon-Maçka’da farklı bir iklim, çıkarken Gümüşhane tarafına geçildiğinde ise bambaşka bir iklimin yaşandığını, ulaşımda büyük yakıt tasarrufu sağlanacağını söyledi.

Share
330 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.