Avrupalı Alıcıdan İskonto Baskısı | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

24 Eylül 2018

Avrupalı Alıcıdan İskonto Baskısı

Döviz cinsinden fiyatların yüksek kaldığını gerekçe gösteren Avrupalılar, başta tekstil sektörü olmak üzere ihracatçıdan ‘iskonto’ yapılmasını talep ediyor. 

Dolar ve euroda yaşanan yükseliş, Avrupalı alıcıları da hareketlendirdi. Hazır giyim ve konfeksiyon sektöründen mobilyaya kadar yurtdışına satış yapan firmalar son dönemde ‘alıcının’ iskonto talebiyle karşı karşıya geldi. Avrupalı alıcılar, Türk tedarikçilerine ‘fiyatları gözden geçirerek revize edin’ talebiyle geri dönüyor.

İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe, Avrupalı alıcılardan iskonto talepleri geldiği belirterek, 2008-2009 yıllarında kur hızla yükseldiğinde hesabını yapmadan yüksek oranda indirim yapan birçok firmanın dolar gerilediğinde battığını hatırlattı.

İskonto taleplerinin kendilerine de geldiğini ifade eden MOSFED Başkanı Ahmet Güleç, “Dünyada herkes birbirini yakından takip ediyor İskonto talepleri bize de geliyor ancak unutmayalım biz mobilyada dünyanın en ucuz ülkelerinden biriyiz” dedi. UTİB Başkanı Pınar Taşdelen Engin ise “Yurtdışı alıcılar, kurdan dolayı indirim istiyor. Aldığımız hammadde kura bağlı, bu nedenle indirim yapılamaz. Ama aradan fırsatçılık yapmak isteyenler çıkar da zincirin halkasını kırarsa, bundan hepimiz büyük zarar görürüz” diye konuştu.

Kaynak: DÜNYA

Share
191 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.