Avrupa Kalkınma Bankası Türkiye’de İlk Kez Konut Üretecek | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Avrupa Kalkınma Bankası Türkiye’de İlk Kez Konut Üretecek

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası EBRD, Türkiye'de gayrimenkul ve konut projeleri geliştirmek üzere NEF ile işbirliğine gitti. İmzalanan anlaşma kapsamında, 120 milyon dolarlık sermaye ile Nef& EBRD Gayrimenkul A.Ş.’yi kuran Nef ve EBRD, ilk etapta 600 milyon dolar yatırımla 5 bin konut, 6 bin yatak kapasiteli akademik rezidans geliştirecek.

Türkiye’nin potansiyelini yurtdışında anlatmaya devam eden Nef, şimdi de Türkiye’de gayrimenkul geliştirmek için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile ortaklığa imza attı. 120 milyon dolarlık ortak yatırımla Nef & EBRD Gayrimenkul AŞ.’yi kuran Nef ve EBRD, Türkiye’de modern, depreme dayanıklı ve enerji tasarruflu gayrimenkul projeleri geliştirme kararı aldı. İlk 5 yıllık planda 5 bin konut, 6 bin yatak kapasiteli akademik rezidans geliştirmeyi planlayan ortaklık, ağırlıklı konut üretmeyi hedefliyor.

2010’da kurulan ve son beş yılda, 1 milyon metrekareden fazla alanı kapsayan ve değeri toplamda 2,4 milyar doları aşan 25’in üzerinde proje geliştiren Nef ile projelerin ‘yeşil’ olmasını oldukça önemseyen EBRD’nin imza töreni EBRD’nin Londra’daki merkezinde gerçekleştirildi. İş birliğinin amacı ‘inşaat sektöründe kentsel dönüşümü ve daha yeşil standartları yaygınlaştırmak’ olarak açıklandı.

indergi-ebrd turkiyede ilk kez konut uretecekOrtaklık kapsamında iki taraf her biri 60 milyon dolarlık bir katkıyla, Nef’in Türkiye’de büyüyen orta sınıfa yönelik özgün konut konseptlerini hayata geçirecek. Bu konseptler arasında, sayısı 24’e kadar çıkan, konuk odaları, sinema, fitness merkezi, toplantı odaları, mutfak ve yemek odaları gibi ortak yaşam birimlerini içeren bloklardan oluşan Fold home konsepti ve ilk defa Eylül 2016 yılında İstanbul’da Merter kompleksinde lanse edilen bir öğrenci konut konsepti olan NOVU bulunuyor.

Yatırımları Intus Capital Yönetecek

Ortak girişim, İstanbul’da özel bir gayrimenkul sermaye şirketi ve Nef’in bir iştiraki olan Intus Capital tarafından yönetilecek. Yatırımlar, depremden etkilenme riskinin yüksek olduğu yerlerdeki yapıların yeniden geliştirilmesi de dahil olmak üzere, kentsel dönüşüm üzerine odaklanacak.

Ortak girişim kapsamında geliştirilecek projeler, tasarım özellikleri sayesinde, bir mükemmeliyet işareti olan LEED (Enerji ve Çevreci Tasarımda Liderlik) Altın sertifikasını da alabilecek. Bu sertifika, enerji tasarrufu, su verimliliği, geri dönüşüm, inşaat malzemelerinin yeniden kullanımı ve inşaat atıklarının en aza indirgenmesi gibi inşaat şantiyelerinin daha sürdürülebilir yönetimi için gerekli koşulları içeriyor.

Nef İcra Kurulu Başkanı Erden Timur bu önemli işbirliğiyle ilgili şu açıklamada bulundu:

“EBRD ile bu uzun soluklu ortaklığa başlamaktan ve Türkiye’nin geleceğine yatırım yapmayı sürdürmekten dolayı memnunuz. Bu ortaklık, ülkemizin ekonomisine ve uzun dönemdeki büyümesine önemli bir güven oyudur. Nef, gayrimenkul geliştirme sektöründe ve konut projelerinde Türkiye’nin lider markası olarak, uluslararası kurumsal yatırımcıları da çekme konusunda sektörün lideri olmanın gururunu yaşıyor. EBRD’nin geçmişteki başarılı ortaklıkları, bu ortak girişimimizde bize güven veriyor. Türkiye’nin farklı bölgelerinde birlikte örnek projeler inşa etmek için sabırsızlanıyoruz.” Dedi.Erden Timur, İstanbul ve İstanbul dışında 6 tane konut, 7 tane de akademik rezidansı devreye almayı hedeflediklerini belirterek, “Toplam yaklaşık 5 bin konut, 6 bin yatak kapasiteli de akademik rezidans planlıyoruz. Bu, 600 milyon doların üzerinde bir yatırım anlamına geliyor.”

Türkiye Avrupa'nın En Büyük Pazarlarından Biri

Bankanın Londra genel müdürlüğünde sözleşmeyi imzalayan EBRD Endüstri, Ticaret ve Tarım Sektörlerinden Sorumlu Genel Müdürü Jean-Marc Peterschmitt ise; “EBRD’nin Türkiye’de ilk kez konut projelerinde ve öğrenci konutlarında Nef ile gerçekleştirdiği bu yatırımından son derece mutluyuz. Türkiye, her yıl satılan 600.000 yeni konut ile, Avrupa’nın en büyük konut pazarlarından biri. Ayrıca üç milyonun üzerinde üniversite öğrencisi ile Avrupa’nın en büyük öğrenci konut pazarı. Bu ortak girişim, Türkiye’de konut projelerine ve öğrenci konutlarına dönük talebi karşılamada yardımcı olacak.” dedi.

EBRD Gayrimenkul ve Turizm Direktörü Claudia Pendred “Nef ile bu uzun soluklu ortaklık sürecine girmekten ve özgün Fold konseptinin bir parçası olmaktan dolayı memnunuz. Bu yatırımı ayrıcalıklı kılan unsur, ortak girişim stratejimizin özünü oluşturan sürdürülebilir inşaat ve operasyon alanlarına odaklanması. Nef ile yakın gelecekte başarılı konut projelerini hayata geçirmek ve Türk hükümetinin Türk ailelere ve öğrencilere modern, depreme dayanıklı konutlar inşa etme hedefine katkıda bulunmak için sabırsızlanıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Intus Capital Yönetici Ortağı Bülent Kozlu ise, “Avrupa’nın en saygın kurumsal yatırımcılarından olan EBRD ve yerel sektör lideri Nef arasındaki bu ortaklığı kurmaktan dolayı büyük heyecan duyuyoruz. Türkiye’nin konut ve öğrenci konutu pazarında cazip fırsatlar görüyoruz ve halihazırda yürürlüğe konacak projelerimiz var. Türkiye’nin artan nüfusu, konut kredisi finansmanındaki artış ve hükümetin yürüttüğü kentsel dönüşüm süreci, konut sektörüne dönük odağımızın temelini oluşturuyor. Öğrenci konutu segmentinde, son 10 yılda öğrenci nüfusunun üç kat artması ve bu alandaki konut yetersizliği, benzersiz bir talep ve yatırım fırsatları yaratmıştır” diye konuştu.

Share
569 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.