Avrasya Asansör Fuarı Başladı | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

22 Mart 2019

Avrasya Asansör Fuarı Başladı

Asansör, Yürüyen Merdiven Sanayi ve Teknolojileri Fuarı başladı. Fuara 150 firma katılıyor.

İstanbul Fuarcılık organizasyonuyla Tüm Asansör Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TASİAD) ve Asansör Sanayicileri federasyonu (ASFED) iş birliğinde düzenlenen “Asansör, Yürüyen Merdiven Sanayi ve Teknolojileri Fuarı” (Avrasya Asansör Fuarı) başladı.

Sektörün önde gelen 150 firma ve 300 markanın katılımı ile düzenlenen fuarda yeni ürünlerin sergilenmesinin yanı sıra ihracatın 1 milyar dolara yükseltilmesi hedefleniyor. Aralarında Almanya, İspanya, Bulgaristan, Brezilya, Meksika, İran, Mısır, Katar, Cezayir, Fas, Ukrayna, Gürcistan, Pakistan’ın da bulunduğu 32 ülkeden gelecek alım heyetleri, katılımcı firmalarla görüşmeler yaparak yeni iş bağlantıları kuracak. Asansör kabininden otomatik kapı sistemlerine, elektronik akşamlarından güvenlik sistemleri ve aksesuarlarına kadar birçok ürünün görücüye çıktığı fuarda, asansörlerde periyodik bakım ve uygulamalar gibi konularda çeşitli seminerler de düzenlenecek.

ÜRETİCİ VE TEDARİKÇİLER BİR ARAYA GELİYOR 
Asansör sektörünün yeni tasarım ve hizmetlerinin sergilendiği katılımcı ve sektör alıcılarının iş bağlantılarını artıran Avrasya Asansör Fuarı, katılımcı firmalara geniş network imkânı sunuyor. Uluslararası olan Avrasya Asansör Fuarı, asansör sanayisinin rekabet ve marka gücünü göstereceği bir platform olarak öne çıkıyor.

Fuar, sunduğu işbirliği fırsatlarıyla katılımcı firmaların ihracat hedeflerine ulaşmasına büyük katkılar sağlıyor. Türkiye’nin asansör alanında üretim ve tedarik üssü olmasını da sağlayan fuar, asansör ve yürüyen merdiven sanayinde ürün ve hizmet sağlayan firmalar arasındaki iş birliğini de güçlendiriyor.

Özellikle son dönemde teknolojiye ayak uydurarak, üretim kalitesini artıran Türkiye, asansör sanayi, asansör üretimi ve yürüyen merdiven pazarının yurt dışına açılmasına oldukça önem veriyor. Türkiye’deki ihracat yapan sektörlerin içerisinde önemli yere sahip olan asansör sanayi, ulaşmak istedikleri ihracat oranlarına ise Avrasya Asansör Fuarı’ ile ulaşmayı hedefliyor. Dünyanın sektör bazında en önemli fuarlarından biri olan Avrasya Asansör Fuarı’ 23 Mart’a kadar devam edecek.

’20 milyar dolarlık ithal malın yerli üretimi sağlandı’ 

Fuarın açılışında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İstanbul İl Müdürü Ümit Ünal, yurt dışından ithal edilen ürünlerin Türkiye’de ikamesine yönelik ciddi bir çalışma ve hedef olduğunu belirterek, “Geçen yıl 42 ürün eşleştirildi. 20 milyar dolarlık ithalatını yaptığımız yurt dışı sanayi ürününün, Türkiye’deki yerli sanayicilerimizle konuşularak, eşleştirilerek üretimi sağlandı.” dedi.  Ünal, sanayide yerliliğin ve milliliğin önemine işaret etti. Sanayide yerli ve milli dönüşüm, sanayinin ihracattaki payının artırılması ve bu alanda cari fazla verilmesi gibi konulara değinen Ünal, ithal edilen sanayi ürünlerinin yerlileştirilmesi için Ocak 2018’de başlatılan İthal
Sanayi Ürünlerinin Yerlileştirilmesi Programım hatırlattı.

Ünal, şunları kaydetti: “Yurt dışından ithal ettiğimiz ürünlerin Türkiye’de ikamesine yönelik ciddi bir çalışma ve hedef var. Geçen yıl 42 ürün eşleştirildi. 20 milyar dolarlık ithalatını yaptığımız yurt dışı sanayi ürününün, Türkiye’deki yerli sanayicilerimizle konuşularak, eşleştirilerek üretimi sağlandı. İkinci faza geçiyoruz. Toplamda 978 ürün, ara mal’diyoruz, cari açığımıza 105 milyar dolar sebebiyet veren çekirdek teknolojisinden ara mamule kadar Türkiye’deki sanayicilerle yenileştirilmesine başlandı.”

Kaynak: Doğru Haber-Dokuz Sutun

Share
715 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.