AVM Endeksi,%18 Arttı | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

AVM Endeksi,%18 Arttı

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Endeksi’nin Temmuz ayı sonuçları açıklandı. Her ay düzenli olarak yayınlanan verilere göre ciro endeksi 2017 Temmuz döneminde bir önceki yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında ve enflasyondan arındırılmadan incelendiğinde yüzde 18 artış kaydederek 223 puana ulaştı. Bir önceki aya göre ise endekste %5,5 azalış gözlemlendi.

 

indergi-Verimlilik-EndeksiSektöre ait ciro endeksi, Anadolu ve İstanbul’un GLA büyüklükleri ağırlıklandırarak hesaplanmıştır.

AVM’lerde kiralanabilir alan (m²) başına düşen cirolar Temmuz 2017’de İstanbul’da 948 TL, Anadolu’da 787 TL olarak gerçekleşti. Türkiye geneli metrekare verimliliği ise Temmuz 2017’de 852 TL oldu.

Teknoloji kategorisi tırmanışa geçti…

Temmuz ayında, kategoriler bazında en yüksek ciro artışı teknoloji kategorisinde yaşandı. Teknoloji kategorisi geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre enflasyondan arındırılmadan yüzde 32,6’lık artış kaydetti.

Geçtiğimiz yılın Temmuz ayı ile karşılaştırıldığında AVM’lerdeki yiyecek içecek kategori ciroları yüzde 21,5, giyim kategori ciroları yüzde 16,7, ayakkabı kategori ciroları yüzde 8,5, hipermarket kategori ciroları yüzde 3,8 ve diğer* alanlar kategori ciroları yüzde 20,1 artış gösterdi.

Ziyaret Sayısı Endeksi

Temmuz 2017 verileri bir önceki yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında ziyaret sayısı  endeksinde yüzde 2,9’luk bir azalış yaşandığı gözlemlendi.

 

 

Share
1156 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.